Gıda sektöründe yalın üretime dayalı bir uygulama
A lean production based implementation in food sector
- Tez No: 950664
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURCAN DENİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Üretim sürecinin her türlü israftan arındırılması hedefi ile sürekli olarak iyileşmenin gerçekleştirildiği yalın üretim sistemi, rekabet avantajı sağlayarak kaliteli ürün veya hizmetin müşteriye ulaştırılmasında kullanılan çok etkili bir yöntemdir. Müşteri çeşitliliğinin çok fazla olduğu ve öngörülmesi zor bir talebe sahip olan gıda sektöründe yer alan işletmeler, rekabetin arttığı ortamda ayakta kalabilmek ve müşterilerin beklentilerine cevap verebilmek için yalın üretim tekniklerini uygulamaktadır. Bu çalışma kapsamında Eskişehir ilinde faaliyet gösteren bir pastane işletmesinin üretim süreci ele alınmıştır. Yalın üretim tekniklerinden haritalama, 5S ve Kaizen uygulamalarının gerçekleştirildiği çalışmada öncelikle genbada gerçekleştirilen gözlemler ile üretim süreci içerisinde gıda kaybı ve israfa neden olan alanlar belirlenmiş ve Kaizen tekniği ile çözüm önerilerinde bulunulmuştur. Ardından üretimi esnasında en çok israfın gerçekleştiği tespit edilen magnolya ürünü için haritalama tekniği kullanılmış ve öncelikle akış şeması oluşturularak üretim aşamaları belirlenmiş, spagetti diyagramı ile süreç içerisindeki hareketler tanımlanmış ve süreç şeması ile de üretimin her adımının gerçekleşme süresi hesaplanmıştır. Önerilen yeni sistem ile magnolya üretim sürecinde harekette %45 ve zamanda %8 iyileşme sağlanmıştır. Ayrıca 5S çalışmaları kapsamında üretim alanında bir takım iyileştirmeler gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The lean production system, in which continuous improvement is realized with the aim of eliminating all kinds of waste from the production process, is a very effective method used to deliver quality products or services to customers by providing competitive advantage. Businesses in the food sector, where customer diversity is very high and has an demand that is hard to predict, apply lean production techniques in order to survive in an environment of increasing competition and to meet the expectations of customers. In this study, the production process of a patisserie operating in Eskişehir province is analyzed. In the study where mapping, 5S and Kaizen applications from lean production techniques were realized, firstly, the areas that cause food loss and waste in the production process were determined with observations in genba and solutions were proposed with the Kaizen technique. Then, the mapping technique was used for the magnolia product, where the most wastage occurs during production, and the production stages were determined by creating a flow chart, the movements in the process were defined with the spaghetti diagram and the realization time of each step of the production was calculated with the process diagram. With the proposed new system, 45% improvement in movement and 8% improvement in time was achieved in the magnolia production process. In addition, some improvements were realized in the production area within the scope of 5S studies.