Uzay teleskopları çağında ötegezegen keşifleri
Exoplanet discoveries in the era of space telescopes
  1. Tez No: 950675
  2. Yazar: RAHMİ CAN YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORKUN ÖZDARCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Astronomi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tez ötegezegen çalışmalarının genel bir tarihçesini, ötegezegenlerin tespiti, isimlendirme ve sınıflandırma adımlarına ilişkin bir derlemeyi ve Yer konuşlu teleskoplarla uzay teleskoplarının nicel ve nitel bir karşılaştırmasını içermektedir. Tez kapsamında Yer'den bakış doğrultusuna göre barınak yıldızının önünden geçiş yapan 6 ötegezegenin Yer konuşlu teleskoplarla ve uzay teleskoplarıyla yapılan gözlem verilerinin karşılaştırmalı analizi amaçlanmıştır. Karşılaştırma için Kepler-6, Kepler-12, WASP-1, WASP-4, WASP-6 ve WASP-17 gezegenli sistemleri hedef sistemler olarak seçilmiştir. Yer konuşlu ötegezegen tarama projelerinden SuperWASP; uzay teleskoplarından ise farklı düzenek ve amaçlara sahip olan Kepler ve TESS, bu tez için fotometrik veri kaynakları olarak benimsenmiştir. Bünyesel parlaklık değişimlerinin de ötegezegen modellemelerindeki etkisi araştırılmıştır. Bu karşılaştırma için hedef sistemler olarak WASP-19 ve WASP-33 gezegenli sistemleri seçilmiştir. Yapılan analizler sonucunda duyarlılık konusunda sıralamanın Kepler, TESS ve SuperWASP olduğu ve en duyarlı parametrelerin Kepler Uzay Teleskobu gözlemleriyle elde edilmiş olsa da nitel olarak Yer konuşlu teleskoplar ve uzay teleskopları birbirlerine göre farklı özelliklerle öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis includes a general history of exoplanet studies, a review of the steps of exoplanet detection, naming and classification, and a quantitative and qualitative comparison of ground-based telescopes and space telescopes. The thesis aims to make a comparative analysis of the observation data of 6 exoplanets passing in front of their host star according to the direction of view from the Earth, made with ground-based telescopes and space telescopes. For the comparison, Kepler-6, Kepler-12, WASP-1, WASP-4, WASP-6 and WASP-17 planetary systems were selected as target systems. SuperWASP from ground-based exoplanet scanning projects; Kepler and TESS from space telescopes, which have different setups and purposes, were adopted as photometric data sources for this thesis. The effect of intrinsic brightness variations on exoplanet modeling has also been investigated. For this comparison, the WASP-19 and WASP-33 planetary systems were selected as target systems. As a result of the analysis, although the order of sensitivity is Kepler, TESS and SuperWASP, and the most sensitive parameters are obtained from the Kepler Space Telescope observations, ground-based telescopes and space telescopes stand out with their qualitatively different features compared to each other.