Şev iyileştirilmesinde geosentetik sargılı darbeli kırmataş kolonların kullanımının incelenmesi
Investigation of using geosynthetic encased rammed aggregate stone columns in slope improvements
  1. Tez No: 950676
  2. Yazar: SALAD ABDULLAHI MOHAMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN DEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Yumuşak zeminler, geoteknik mühendisliğindeki en kritik konulardan biridir. Özellikle yumuşak zeminlerden oluşan şevlerde meydana gelen kaymalar gerek can gerekse mal güvenliği açısından büyük problemler oluşturabilmektedir. Bu tip zeminlerin ekonomik ve güvenilir yöntemler kullanılarak iyileştirilmesi kaçınılmaz olmaktadır. Bu maksatla derin zemin karıştırma, taş kolonlar, jet grout, prefabrik düşey drenajlar, darbeli kırmataş kolonlar vb. pek çok yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemler arasında darbeli kırmataş kolonlar, son yıllarda artan kullanımı ve uygulama kolaylığının yanı sıra sunduğu düşük maliyetle öne çıkmaktadır. Ayrıca darbeli kırmataş kolonların tek başına yeterli olmadığı aşırı yumuşak zeminlerde geosentetik sargılı halleri daha üstün performansıyla etkili bir diğer alternatif olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada darbeli kırmataş kolonların geosentetik sargılı ve sargısız hallerinin şev stabilitesi üzerindeki etkileri karşılaştırmalı sayısal analizler ile değerlendirilmiştir. Dört aşamada organize edilen çalışmanın ilk aşamasında herhangi bir iyileştirmeye tabi tutulmamış şevlerin stabilitesi farklı şev açısı (β), şev yüksekliği (H), zemin içsel sürtünme açısı (ϕ) ve kohezyon (c) değerleri dikkate alınarak değerlendirilmiştir. İkinci aşamada aynı özellikteki şevlerde darbeli kırmataş kolonlar ile iyileştirme yapılarak şev stabilitesi tekrar değerlendirilmiştir. Üçüncü bölümde ise iyileştirme geosentetik sargılı darbeli kırmataş kolonlar ile yapılarak geosentetik malzemesinin eksenel rijitlikteki değişimlerin şev ve kolonla olan etkileşimi analiz edilmiştir. Dördüncü aşamada ise kullanılan girdi parametreleri (kayma mukavemeti parametreleri, kolonun boy/çap oranı, geosentetik sargının eksenel rijitliği) ile çıktı parametresi arasındaki ilişkiye dayalı tahmin modellerinin geliştirilmesidir. Ayrıca şevde gerçekleştirilen iyileştirmelerin kalıcı deformasyonları ne ölçüde etkilediği de değerlendirilmiştir. Tüm bu senaryolara göre elde edilen sonuçlar tablo ve grafikler halinde karşılaştırmalı olarak sunulmuştur. Çalışma sonucunda gerçekleştirilen iyileştirmelerin şev stabilitesini arttırmada etkili yöntemler olduğu ortaya koyulmuştur. Ayrıca geliştirilen tahmin modelleri sayesinde şev stabilitesinin ön değerlendirmesinin yapılması mümkün kılınmıştır.
Özet (Çeviri)
Soft soil is one of the critical issues in geotechnical engineering, particularly, slope failure occurring in soft soil can cause huge problems. Therefore, soft soils need to be improved with appropriate consideration of suitability, cost and time Schedule. For this purpose, many methods have been developed, such as deep mixing, stone columns, jet grouting, prefabricated vertical drains, and rammed aggregate columns. More recently, rammed aggregate columns have been used as an economical alternative, offering efficiency and cost advantages. Additionally, in very soft soil, stability is enhanced by reinforcing the rammed aggregate piers with geosynthetic material encasement, which improves lateral confinement. This paper presents results from a numerical study to evaluate slope stability using geosynthetic encased rammed aggregate piers, focusing on comparative analysis under different conditions. The first part involves assessing the stability of slopes by changing several factors, including the angle of slope (β), height of slope (H), internal friction angle (ϕ), and cohesion (c), without the influence of reinforcement columns. The second part focuses on evaluating the behaviour of the rammed aggregate piers in slope stability with different column spacing ratios (s/D). The third part investigates the performance of a geosynthetic encased column in improving slope stability, analysing interaction with the column and slope under variation in incasement stiffness. In the fourth section, a model based on predictive data was developed to evaluate the accuracy of the relationships between input parameters (shear strength properties, column/diameter ratios, axial rigidity of the geosynthetic encasing) and the safety values obtained as output. In addition, the extent to which the slope improvements affected permanent deformations was evaluated. The results obtained from all scenarios were presented comparatively in tables and graphs. The study showed that the implemented methods effective in enhancing slope stability. The developed prediction models also enabled preliminary evaluation of slope performance.