Seçilmiş kataklismik değişen yıldızların patlama evrelerinin gözlemi
Observations of outburst phases of some selected variables stars
  1. Tez No: 200480
  2. Yazar: İLHAM NASIROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYSUN AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kataklismik değişenler, bir beyaz cüce ve normal bir eş yıldıza sahip çift yıldız sistemleridir. Çift yıldız sisteminin tamamı genellikle 1 ila 10 saat yörüngesel periyoda ve yaklaşık Güneş sistemi boyutuna sahiptir. Kataklismik değişenler radyo ışınımından gama ışınımına kadar tüm dalga boylarında ışıma yaparlar bundan dolayı yer-tabanlı ve uzay teleskopları ile yaygın olarak çalışılmaktadır. Bu çalışmada Kataklismik değişenlerin genel özellikleri derlenmiş ve iki değişen yıldız Nova Cygni 2006 (V2362 Cyg) ve RS Ophiuchi' nun optik gözlemleri yapılmıştır. Optik veriler UZAYMER (Çukurova Üniversitesi)' de bulunan 12'' (30cm) Schmidt- Cassegrain teleskopuna takılı CCD kamera ve Bessel filtreleri kullanılarak elde edilmiştir. Optik veriler literatürde var olan verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cataclysmic variables are binary star systems which have a white dwarf and a normal star companion. The entire binary system usually has the size of the Sun system with an orbital period in the range 1-10 hrs. Cataclysmic variables radiate in the radio through gamma-ray bandpasses, hence are studied extensively with ground-based and space-based telescopes. In this work, general properties of Cataclysmic variables are reviewed and optical observations of two variables, Nova Cygni 2006 (V2362 Cyg) and RS Ophiuchi, are presented. Optical data were obtained from UZAYMER (Çukurova University), using the Bessel filters and CCD camera at the 12''(30cm) Schmidt-Cassegrain telescope. We compare our optical data with the existing data in literature.