Almanya'daki Türklerin ruh sağlığı okuryazarlığı, psikolojik belirtileri ve dayanıklılığı: Aidiyet algısının rolü
Mental health literacy, psychological symptoms, and resilience among Turks in Germany: The role of sense of belonging
  1. Tez No: 950677
  2. Yazar: ALEV ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİSA SEVİ KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmanın amacı, Almanya'da yaşayan Türk göçmenlerin ruh sağlığı okuryazarlığı, psikolojik belirtiler, psikolojik dayanıklılık ve aidiyet algısı düzeyleri arasındaki ilişkileri incelenmesi, ruh sağlığı okuryazarlığı ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide psikolojik dayanıklılığın aracı rolü ile ruh sağlığı okuryazarlığı ile psikolojik belirtiler ve psikolojik dayanıklılık arasındaki ilişkide ise aidiyet algısının düzenleyici rolünün incelenmesidir. Araştırma grubu Almanya'da en az 1 yıldır yaşayan Türk göçmen bireylerden oluşmaktadır. Çalışmanın örneklemi ise kolayda örnekleme yöntemi ile ulaşılan 205'i kadın, 208'i erkek olmak üzere 413 bireyden oluşmaktadır. Verilerin elde edilmesinde; Euro- Türklerin Aidiyet ve Ötekileştirilme Algısı Ölçeği, Depresyon- Anksiyete- Stres Ölçeği-21 (DASS-21), Connor- Davidson Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (CD- RİSC), Ruh Sağlığı Okuryazarlığı Ölçeği (RSOY) ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Veriler çevrimiçi ortamda toplanmıştır. Değişkenler arası ilişkilerin incelenmesi için Pearson Korelasyon Analizi, aracılık ve düzenleyicilik hipotezlerin test edilmesi için Process Macro 4.2 ile Model 4, düzenleyici aracı rol analizi için Model 8 kullanılmıştır. Gerçekleştirilen analizler sonucunda psikolojik dayanıklılığın ruh sağlığı okuryazarlığı ile psikolojik belirtiler arasındaki ilişkide aracı bir rol oynadığı görülmüştür. Aynı zamanda aidiyet algısının, ruh sağlığı okuryazarlığı ile depresyon arasındaki ilişkide düzenleyici bir rol oynadığı ve dolaylı etkiler üzerindeki düzenleyicilik rolünün sınırlı olduğu ve yalnızca orta yüksek aidiyet algısı seviyelerinde anlamlı olduğu bulunmuştur. Diğer yandan ruh sağlığı okuryazarlığının psikolojik dayanıklılık ve anksiyete ile stres arasındaki ilişkide aidiyet algısının düzenleyici bir rol oynadığı ve ancak dolaylı etkiler üzerindeki düzenleyici etkisinin sınırlı olduğu görülmüştür. Bulgular mevcut alan yazın ışığında tartışılmış ve ileride gerçekleştirilecek olan araştırmalara ve uygulamalara yönelik önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationships between mental health literacy, psychological symptoms, psychological resilience, and sense of belonging among Turkish migrants residing in Germany. Specifically, it investigates the mediating role of psychological resilience in the relationship between mental health literacy and psychological symptoms, as well as the moderating role of sense of belonging in the relationships among mental health literacy, psychological symptoms, and psychological resilience. The research group consists of Turkish immigrant individuals who have been living in Germany for at least one year. The study sample comprises 413 individuals, including 205 women and 208 men, selected through convenience sampling. Data were collected using the Euro-Turks' Perception of Belonging and Othering Scale, the Depression-Anxiety-Stress Scale-21 (DASS-21), the Connor-Davidson Resilience Scale (CD-RISC), the Mental Health Literacy Scale (MHLS), and a demographic information form. The data were gathered online. Pearson correlation analysis was conducted to examine the relationships between the variables, and Process Macro 4.2 was used to test mediation (Model 4) and moderated mediation (Model 8) hypotheses. The analyses revealed that psychological resilience plays a mediating role in the relationship between mental health literacy and psychological symptoms. Additionally, sense of belonging was found to moderate the relationship between mental health literacy and depression, with its moderating effect on indirect relationships being limited to moderate-to-high levels of sense of belonging. Furthermore, sense of belonging was also found to moderate the relationship between mental health literacy and both anxiety and stress, although its moderating effect on indirect relationships was again found to be limited. The findings are discussed in light of the existing literature, and implications for future research and practical applications are provided.