Cinsiyet normları perspektifinden Türkiye'deki günümüz kadın piyanistleri
Contemporary female pianists in turkey from the perspective of gender norms
  1. Tez No: 950678
  2. Yazar: PINAR YİĞİT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN AÇILMIŞ, DOÇ. DR. MELTEM ANAFARTA ŞENDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Müzik tarihi incelendiğinde, kadın piyanistlerin literatürdeki görünürlüğünün oldukça sınırlı olduğu dikkat çekmektedir. Özellikle 19. yüzyılda, piyanonun yaygınlaştığı ve çok sayıda nitelikli piyanistin yetiştiği bir dönemde dahi kadın piyanistlere nadiren yer verilmesi, toplumsal cinsiyet rollerinin etkisini düşündürmektedir. Bu araştırma, tarihsel süreçte kadınların piyano alanındaki görünürlüğü ile günümüz kadın piyanistlerin kariyer deneyimlerini toplumsal cinsiyet kapsamında incelemeyi amaçlamaktadır. Geçmişte ve günümüzde yaşayan kadın piyanistlerin mesleki kariyerlerinde önlerine çıkan fırsatları, engelleri ve özellikle cinsiyetçi bakış açısına maruz kalıp kalmadıklarını incelemek amacıyla, nitel yöntemle tasarlanmış olan bu araştırmanın veri toplama sürecinde literatür tarama ve görüşme tekniği kullanılmıştır. İlk aşamada, 11 kadın 4 erkek olmak üze,,re katılımcıların demografik bilgileri tespit edilip kadın katılımcıların toplumsal cinsiyet rollerine ilişkin eğilimleri BEM Cinsiyet Rolü Envanteri ile belirlenmiştir. İkinci aşamada ise katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmış ve katılımcıların mesleki deneyimlerindeki toplumsal cinsiyet etkisi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma bulguları, geçmişte kadınların müzik alanında toplumsal cinsiyet rollerince sınırlandığını, günümüzde ise ilerlemeler kaydedilmiş olsa da kadın piyanistlerin zaman zaman cinsiyet temelli önyargılarla karşılaşabildiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
When music history is examined, it becomes evident that the visibility of women pianists in the literature has been rather limited. Even in the 19th century—a period when the piano became widespread and numerous skilled pianists emerged—female pianists were rarely acknowledged, suggesting the influence of gender roles. This study aims to examine the historical visibility of women in the field of piano and the career experiences of contemporary women pianists within the framework of gender. Designed using a qualitative method, the study seeks to investigate the opportunities and obstacles encountered by past and present women pianists in their professional careers, and whether they have been subjected to a gender-biased perspective. In the data collection process, both literature review and interview techniques were employed. In the first stage, demographic information of the participants—11 women and 4 men—was identified, and the gender role orientations of the female participants were determined through the Bem Sex Role Inventory (BSRI). In the second stage, semi-structured interviews were conducted with the participants to explore the influence of gender on their professional experiences. The research findings indicate that in the past, women were constrained in the field of music by gender roles, and although progress has been made today, women pianists still occasionally encounter gender-based biases.