Lise öğrencileri için biyoloji dersi sohbet robotunun geliştirilmesi ve değerlendirilmesi
Development and evaluation of biology course chatbot for high school students
- Tez No: 950684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU DEVECİ TOPAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırmada, lise biyoloji dersinde kullanılmak üzere öğrencilerin görsel, işitsel ve metinsel içeriklerle bireysel öğrenmesini destekleyen, sınavlara hazırlıkta mentorluk yapan ve anında dönüt verebilen bir sohbet robotu tasarlanması amaçlanmıştır. Geliştirilen yapay zekâ destekli sohbet robotunun öğrencilerin akademik başarılarına, motivasyon düzeylerine ve özdüzenleme becerilerine etkisi incelenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin robot hakkındaki görüşleri ve memnuniyet düzeyleri de belirlenmiştir. Öntest-sontest kontrol gruplu yarı deneysel desen yöntemiyle tasarlanan çalışmada nitel ve nicel veriler birlikte toplanmıştır. 2024-2025 eğitim öğretim yılında bir lisenin 10. Sınıfında yer alan öğrencilerle yapılan çalışmada deney grubunda 23 ve kontrol grubunda 22 öğrenci yer almıştır. Araştırma bulgularına göre, sohbet robotu destekli öğrenme sürecine katılan öğrencilerin akademik başarılarında, içsel ve sosyal motivasyon düzeylerinde istatiksel olarak anlamlı bir artış; motivasyonsuzluk düzeylerinde ise azalma gözlenmiştir. Ayrıca özdüzenleme becerilerinde özellikle“açık olma”alt boyutunda da anlamlı değişim gözlenmiştir. Öğrenciler Biyorobot'u kullanmaktan memnun olduklarını, kullanımının kolay ve etkili olduğunu ifade etmişlerdir. Ancak, içerik derinliği, teknik aksaklıklar (mobil işletim sistemi uyumsuzluları, veri tabanı yetersizlikleri) ve öğretmen etkileşiminin eksikliği gibi konularda bazı sınırlılıklar tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to design a chatbot that supports students' individual learning with visual, auditory and textual content, mentors students in preparation for exams and provides instant feedback to be used in high school biology course. The effects of the developed artificial intelligence-supported chatbot on students' academic achievement, motivation levels and self-regulation skills were analysed. In addition, students' opinions and satisfaction levels about the robot were also determined. Qualitative and quantitative data were collected together in the study designed with pretest-posttest control group quasi-experimental design method. In the study conducted with students in the 10th grade of a high school in the 2024-2025 academic year, 23 students in the experimental group and 22 students in the control group took part. According to the results of the study, significant increases in the academic achievement of students using the chatbot, an increase in intrinsic and social motivation levels, and a decrease in amotivation were observed. In addition, self-regulation skills, especially in the 'openness' dimension, improved. Students expressed that they were satisfied with using Biyorobot and that it was easy and effective to use. However, some limitations were identified in terms of content depth, technical problems (e.g. connection problems, compatibility with certain mobile operating systems, database inadequacies) and lack of teacher interaction.