Farklılaştırılmış denetim ve öğretmen gelişimi üzerine eylem araştırması
An action research on differentiated supervision and teacher development
- Tez No: 950685
- Danışmanlar: PROF. DR. PINAR YENGİN SARPKAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 232
Özet
Bu araştırma, Glatthorn'un farklılaştırılmış denetim modelinin bir ilkokul ortamında uygulanmasını ele almaktadır. Geleneksel denetim yaklaşımlarının eğitim örgütleri için giderek yetersiz hale gelmesi ile öğretmenlerin mesleki gelişimini ön plana alan çağdaş yaklaşımlara olan ilgi artmaktadır. Çalışmada, Türkiye'de öğretmenlerde olumsuz algılar oluşturan geleneksel denetim uygulamalarından uzaklaşırken öğretmen özerkliği ve mesleki gelişimi desteklemek için Farklılaştırılmış Denetim Modeli'ni kurmak ve uygulamak amaçlanmıştır. Araştırma, eylem araştırması olarak tasarlanmış ve Stringer'ın Bak- Düşün- Harekete Geç modeli kullanılmıştır. Çalışma, 2023-2024 eğitim öğretim yılında sınıf öğretmenlerinden oluşan on gönüllü öğretmenin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Veriler odak grup görüşmeleri, bireysel görüşmeler, gözlem formları ve araştırmacı günlüğü yoluyla toplanmıştır. Uygulama süreci boyunca öğretmenler, akran gözlemi, öz değerlendirme, işbirlikli planlama ve yansıtıcı uygulama dahil olmak üzere çeşitli mesleki gelişim faaliyetlerinde bulunmuştur. Araştırmacı, öğretmenlerin deneyimlerini paylaşabilecekleri, geribildirim sağlayabilecekleri ve denetim süreci sırasında ortaya çıkan sorunları işbirliğine dayalı olarak çözebilecekleri periyodik toplantılar düzenlenmiştir. Sonuçlar, Farklılaştırılmış Denetim Modeli'nin öğretmen güdülemesini artırdığını, mesleki sorumluluğu geliştirdiğini, sınıf içi uygulamaları iyileştirdiğini ve öğretmenler arasında daha güçlü ve iş birliğine dayalı ilişkiler kurulmasına katkı sağladığını ortaya koymaktadır. Öğretmenler uygulanan denetim modelini mesleki gelişim süreci olarak gördüklerini ve bu süreçte daha yetkin ve güçlendirilmiş hissettiklerini belirtmiştir. Araştırmada Farklılaştırılmış Denetim Modeli'nin zaman ve kaynak kısıtlamaları, değişime karşı direnç ve sürekli desteğe gereksinim duyulması gibi zorlukları olduğu görülmüştür. Bulgulara dayanarak, okullarda Farklılaştırılmış Denetim'i uygulamak için bir kılavuz geliştirilmiştir. Ayrıca yönetsel izleme ve gelişim seçenekleri için uygulama kılavızu hazırlanmıştır. Çalışmanın sonucunda, uygun yapısal, örgütsel ve yönetsel desteklerle Farklılaştırılmış Denetim'in etkili bir denetim modeli olarak uygulanabileceği, öğretmenlerin mesleki gelişimine ve okul gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research addresses the implementation of Glatthorn's differentiated supervision model within a primary school environment. As traditional supervision approaches become increasingly inadequate for educational organizations, there is growing interest in contemporary approaches that prioritize teachers' professional development. The study aimed to establish and implement the Differentiated Supervision Model to support teacher autonomy and professional development while moving away from traditional supervision practices that create negative perceptions among teachers in Turkey. The research was designed as action research utilizing Stringer's Look-Think-Act model. The study was conducted during the 2023-2024 academic year with the participation of ten volunteer teachers comprising elementary school teachers. Data were collected through focus group interviews, individual interviews, observation forms, and researcher journals. Throughout the implementation process, teachers engaged in various professional development activities including peer observation, self-evaluation, collaborative planning, and reflective practice. The researcher organized regular meetings where teachers could share their experiences, provide feedback, and collaboratively address issues that emerged during the supervision process. The findings demonstrate that the Differentiated Supervision Model enhanced teacher motivation, improved professional responsibility, enhanced classroom practices, and established stronger collaborative relationships among teachers. Teachers indicated that they perceived the implemented supervision model as a professional development process and felt more competent and empowered throughout this process. The research identified challenges associated with the Differentiated Supervision Model, including time and resource constraints, resistance to change, and the need for continuous support. Based on the findings, a guide for implementing Differentiated Supervision in schools was developed. Additionally, an implementation manual for administrative monitoring and development options was prepared. The study concluded that when structured with appropriate structural, organizational, and administrative support, Differentiated Supervision can effectively replace traditional supervision approaches and contribute significantly to teacher professional development and school improvement.