'Dönüşüm' ve 'Sokaktaki Adam' eserlerinde modernizmin kişilik ve bilinç alanına sosyolojik ve felsefi bağlamda etkisi
The effect of modernism on personality and consciousness in the works 'The Transformation' and 'The Man In The Street' in a sociological and philosophical context
- Tez No: 950694
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN ŞEFİK ERKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Karşılaştırmalı Edebiyat, Comparative Literature
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Karşılaştırmalı Edebiyat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, Franz Kafka'nın Dönüşüm ve Attila İlhan'ın Sokaktaki Adam adlı eserlerinde modernizmin kişilik ve bilinç alanına etkilerini sosyolojik ve felsefi bir perspektifte çözümlemeyi amaçlamaktadır. Modernizmin beraberinde getirdiği yabancılaşma, yalnızlık, bireyselleşme ve aidiyet sorunları, her iki eserde de ana karakterlerin içsel dünyaları ve toplumsal konumları üzerinden derinlemesine ele alınmıştır. Hasan ve Gregor Samsa'nın modern toplumun dayattığı normlara karşı geliştirdikleri bireysel tepkiler, bilinç düzeyinde bir sorgulama sürecini görünür kılmaktadır. Bu süreçlerin farklı tarihsel ve kültürel bağlamlarda nasıl temsil edildiği ve karakterlerin kendilerini gerçekleştirme süreçlerine etkileri karşılaştırmalı olarak analiz edilmiştir. İki farklı döneme ve kültüre ait bu eserlerde, modernizmin bireyin ruhsal yapısında yol açtığı sorunlar benzer tematik izleklerle ortaya konmuştur. Çalışma, edebi metinleri yalnızca estetik ürünler olarak değil, aynı zamanda sosyolojik ve felsefi çözümleme nesneleri olarak değerlendirilerek, disiplinlerarası bir yöntemle yürütülmüştür. Eserlerin karşılaştırmalı biçimde incelenmesi, modernizmin birey üzerindeki etkilerinin farklı coğrafyalardaki yansımalarının gözlemlenmesine olanak sağlamaktadır. Buna ek olarak ana karakterlerin kendini gerçekleştirme çabaları üzerinden modern dünyaya yöneltilen evrensel bir eleştiriyi görünür kılmaktadır. Kültürel farklılıklara rağmen benzer bireysel ve toplumsal sorunlara işaret eden bu iki eser, Weltliteratur (dünya edebiyatı) kavramı bağlamında evrensel niteliğe sahip olup dünya edebiyatı içinde ortak insan deneyimlerinin nasıl şekillendiğini anlamaya yönelik güçlü bir kaynak sunmaktadır. Bu yönüyle tez, modern dönemde birey-toplum ilişkisini bilinç, kişilik ve kendini gerçekleştirme başlıklarını odağa almasıyla önceki çalışmalardan ayrılmakta olup okuyucuya farklı bakış açıları sunarak, günümüz perspektifinden de değerlendirme imkânı tanımaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the effects of modernism on personality and consciousness in Franz Kafka's The Transformation and Attila İlhan's The Man in the Street from a sociological and philosophical perspective. The alienation, loneliness, individualization and belonging problems brought about by modernism are discussed in depth in both works through the inner worlds and social positions of the main characters. The individual reactions developed by Hasan and Gregor Samsa against the norms imposed by modern society make a questioning process at the level of consciousness visible. How these processes are represented in different historical and cultural contexts and their effects on the characters' self-realization processes are analyzed comparatively. In these works belonging to two different periods and cultures, the problems caused by modernism in the individual's spiritual structure are presented with similar thematic themes. The study was conducted with an interdisciplinary method by evaluating literary texts not only as aesthetic products but also as objects of sociological and philosophical analysis. The comparative examination of the works allows the observation of the reflections of the effects of modernism on the individual in different geographies. In addition, it makes visible a universal criticism directed at the modern world through the self-realization efforts of the main characters. Despite cultural differences, these two works, which point to similar individual and social problems, have a universal quality in the context of the concept of Weltliteratur (world literature) and provide a strong source for understanding how common human experiences are shaped in world literature. In this respect, the thesis differs from previous studies by focusing on the individual-society relationship in the modern period under the titles of consciousness, personality and self-realization, and offers the reader different perspectives and the opportunity to evaluate from a contemporary perspective.