Türkiye'de siyasi partilerde dijital dönüşüm ve siyasal iletişim: Adalet ve Kalkınma Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi karşılaştırmalı analizi
Digital transformation and political communication in political parties in Türkiye: A comparative analysis of The Justice and Development Party and The Republican People's Party
  1. Tez No: 950695
  2. Yazar: YUSUF BALCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RUKİYE TINAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez, Türkiye'de siyasi partilerin dijital dönüşüm sürecini ve bu dönüşümün siyasal iletişim stratejilerine etkisini analiz etmektedir. Çalışma, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde temsil edilen partiler arasından iktidar partisi Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) ile ana muhalefet partisi Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) örnekleri üzerinden yürütülmüş; söz konusu partilerin kurumsal yapıları, seçmenle dijital etkileşim düzeyleri ve stratejik iletişim yaklaşımları teorik çerçeve ve özgün veri setleriyle değerlendirilmiştir. Araştırmada nitel analiz yöntemi kullanılmış; literatür taraması, oluşturulan kavramsal modeller, semantik ağ analizleri ve parti temsilcileriyle yapılan görüşmeler ile desteklenen özgün bulgular elde edilmiştir. AK Parti ve CHP'nin dijitalleşme süreçleri yalnızca teknolojik yeniliklerle sınırlı kalmayıp, aynı zamanda kurumsal yapıların işleyişi, parti içi kültür ve seçmenle kurulan iletişim biçimleri üzerinden de ele alınmıştır. Bulgular, dijital siyasal iletişim stratejilerini daha etkin kullanan partilerin seçmenle etkileşim düzeyinin arttığını, ancak bu etkileşimin oy tercihleri üzerinde doğrudan belirleyici bir etkisinin sınırlı kaldığını ortaya koymaktadır. Özellikle genç seçmenlerle kurulan dijital temasın çeşitlendirilmesi ve dijital mecralarda güvene dayalı, sürekli bir iletişimin inşası siyasal katılım açısından önem arz etmektedir. Ayrıca, Kuzey Amerika, Avrupa ve diğer ülkelerdeki örneklerden yola çıkılarak gerçekleştirilen karşılaştırmalı analiz, Türkiye'deki siyasi partilerin uluslararası düzeyde dijital siyasal iletişimde hangi konumda bulunduğunu değerlendirme imkânı sunmuştur. Tez genel olarak, dijital dönüşümün siyasi partiler için sadece teknik bir uyum değil; stratejik, kültürel ve kurumsal bir dönüşüm süreci olduğunu göstermektedir. Elde edilen bulgular, Türkiye siyasetinde dijitalleşmenin geleceğine ışık tutmakta; dijital iletişimde daha bütüncül, kapsayıcı ve sistematik yaklaşımların gerekliliğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the digital transformation processes of political parties in Turkey and examines how this transformation influences their political communication strategies. The study focuses on two major parties represented in the Grand National Assembly of Turkey: the ruling Justice and Development Party (AK Party) and the main opposition Republican People's Party (CHP). Their institutional structures, levels of digital engagement with voters, and strategic communication approaches are evaluated through a theoretical framework and unique data sets. The research adopts a qualitative methodology, supported by literature review, conceptual models, semantic network analyses, and interviews conducted with party representatives. The digitalization processes of the AK Party and CHP are examined not only as technological advancements but also as reflections of institutional practices, internal party cultures, and evolving modes of voter interaction. Findings indicate that parties employing digital political communication strategies more effectively tend to achieve higher levels of voter engagement. However, this increased interaction does not necessarily translate into a direct impact on voter preferences. Especially in relation to younger voters, diversifying digital outreach and building trust-based, sustained communication in digital environments are found to be crucial for enhancing political participation. Moreover, by drawing on comparative cases from North America, Europe, and other regions, the thesis evaluates the current positioning of Turkish political parties within the global digital political communication landscape. Overall, the study demonstrates that digital transformation for political parties is not merely a technical adaptation but a strategic, cultural, and institutional process. The findings shed light on the future of digitalization in Turkish politics and underline the necessity of adopting more comprehensive, inclusive, and systematic approaches in digital communication.