Yabancı/ikinci dil olarak türkçe öğreticilerine yönelik ölçme ve değerlendirme okuryazarlığı öz yeterlik ölçeğinin geliştirilmesi
Development of measurement and evaluation literacy self/efficacy scale for teachers of Turkish as a foreign/second language
- Tez No: 950701
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN KARAKUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancılara Türkçe Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmanın amacı, yabancı/ikinci dil olarak Türkçe öğreten öğreticilerin ölçme ve değerlendirme okuryazarlığı öz yeterliklerinin belirlenmesinde kullanılabilecek geçerli ve güvenilir bir ölçek geliştirmektir. Bu amaç doğrultusunda araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu yabancı/ikinci dil olarak Türkçe öğreten 419 öğretici oluşturmaktadır. Ölçek geliştirme sürecine ilk olarak madde havuzu oluşturmak için alan yazını taraması yapılarak başlanmıştır. Elde edilen maddeler uzman görüşüne sunulmuştur. Kapsam geçerliğini sağlamak için uzman değerlendirmeleri Lawshe tekniği ile analiz edilmiştir. Ölçeğin yapı geçerliğini sınamak amacıyla Açımlayıcı Faktör Analizi (AFA) ve Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Faktör analizleri sonucunda 36 maddeden oluşan dört faktörlü bir yapı elde edilmiştir. Bu faktör yapıları;“Dil becerileri”,“Temel kavramlar”,“Teknoloji tabanlı ölçme ve değerlendirme”ve“Etik”olarak adlandırılmıştır. Ölçek faktörlerinin Cronbach's alpha katsayısı sırasıyla .903, .945, .930 ve .884 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca ölçeğin tamamı için Cronbach's alpha katsayısı .912 ve toplam varyans açıklayıcılık yüzdesi %61,32 olarak bulunmuştur. Tüm alt boyutların tek bir kavramın alt bileşenleri olduğunu ortaya koyan modele ait IFI (.901), CFI (.901), SRMR (.067), RMSEA (.073) değerlerinin, kabul edilebilir uyum sınırları içinde yer aldığı tespit edilmiştir. Bu bulgular doğrultusunda, araştırma kapsamında geliştirilen ölçeğin, yabanı/ikinci dil olarak Türkçe öğreticilerin ölçme ve değerlendirme okuryazarlığı öz yeterliklerini belirleyebilecek nitelikte geçerli ve güvenilir bir araç olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to develop a valid and reliable scale that can be used to determine the measurement and evaluation literacy self-efficacy of Turkish as a foreign/second language teachers. In line with this purpose, survey design, one of the quantitative research methods, was used in the study. The study group of the research consists of 419 instructors who teach Turkish as a foreign/second language. The scale development process first started with a literature review to create an item pool. The obtained items were submitted to expert opinion. Expert evaluations were analyzed with Lawshe technique to ensure content validity. Exploratory Factor Analysis (EFA) and Confirmatory Factor Analysis (CFA) were conducted to test the construct validity of the scale. As a result of the factor analyses, a four-factor structure consisting of 36 items was obtained. These factor structures were named as“Language skills”,“Basic concepts”,“Technology-based assessment and evaluation”and“Ethics”. Cronbach's alpha coefficients of the scale factors were calculated as .903, .945, .930 and .884 respectively. In addition, Cronbach's alpha coefficient for the whole scale was .912 and the total variance explanatory percentage was found to be 61.32%. The IFI (.901), CFI (.901), SRMR (.067), and RMSEA (.073) values of the model, which revealed that all sub-dimensions were sub-components of a single concept, were found to be within acceptable fit limits. In line with these findings, it was concluded that the scale developed within the scope of the research is a valid and reliable tool that can determine the measurement and evaluation literacy self-efficacy of Turkish as a foreign/second language teachers.