Glütensiz ekmek üretiminde karnıyarık otu tozukullanımının tüketici beğenisi üzerine etkisi
The effect of using psyllium powder in gluten-free bread production on consumer taste
  1. Tez No: 950700
  2. Yazar: SANDRA ÖZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA YARDI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Gastronomy and Culinary Arts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gastronomi ve Mutfak Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada, glütensiz ekmek üretiminde karnıyarık otu tozu kullanımının glütensiz ekmeklerin duyusal özelliklerine olan katkısı ile tüketici beğenisi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Glütensiz beslenmek zorunda olan bireyler, glütenin ekmeklerde sağladığı tekstür ve tat özelliklerinin yokluğundan kaynaklı olarak, glütensiz ekmek tüketiminde zorluklar yaşamaktadır. Araştırmanın temel problemi, bu olumsuzlukların tüketici memnuniyetini ve glütensiz ürünlerin sürdürülebilir tüketimini olumsuz etkilemesidir. Bu bağlamda çalışmanın amacı, karnıyarık otu tozunun glütensiz ekmeklerde glütenin sağladığı tekstür ve tat özelliklerine benzer duyusal kaliteyi sağlayıp sağlayamadığının belirlenmesidir. Ayrıca, söz konusu katkı maddesinin glütensiz ekmek tüketiminde sürdürülebilirliği artırıcı potansiyelinin ortaya konulması hedeflenmiştir. Araştırma kapsamında biri karnıyarık otu tozu içeren, diğeri içermeyen olmak üzere iki farklı glütensiz ekmek formülasyonu hazırlanmıştır. Her iki ürün, duyusal analiz anketi yoluyla değerlendirildikten sonra, tüketicilere yönelik satın alma niyeti anketi uygulanmıştır. Bu anket sonuçlarından elde edilen veriler yardımıyla glütensiz ekmeklerin duyusal özelliklerinin katılımcıların satın alma niyeti üzerindeki etkisi çoklu doğrusal regresyon analizi ile incelenmiştir. Bulgular, karnıyarık otu tozu ile hazırlanan glütensiz ekmeğin hem duyusal analiz sonuçlarında hem de satın alma niyeti değerlendirmelerinde anlamlı biçimde daha yüksek beğeni aldığını göstermektedir. Elde edilen veriler, karnıyarık otu tozunun glütensiz ekmeklerin duyusal kalitesini artırma potansiyeline sahip olduğunu ve bu katkı ile ürünün pazardaki kabulünün güçlenebileceğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effect of using psyllium husk powder in gluten-free bread production on consumer preference. Individuals who are required to follow a gluten-free diet often face challenges in consuming gluten-free bread due to the absence of gluten, which typically contributes to desirable texture and flavor characteristics in traditional bread. The main research problem centers on the negative sensory qualities of gluten-free bread, which may hinder consumer acceptance and the sustainable consumption of such products. Accordingly, the objective of this study is to determine whether the use of psyllium husk powder can replicate the texture and flavor attributes typically associated with gluten-containing bread. Additionally, the study aims to assess the potential of psyllium husk powder to enhance the sustainability of gluten-free bread consumption. Two types of gluten-free bread were formulated for this research: one containing psyllium husk powder and one without. A sensory evaluation survey was conducted to assess the sensory qualities of both bread samples, followed by a purchase intention survey for each product. With the help of the data obtained from these survey results, the effect of sensory characteristics of gluten-free breads on the purchase intention of the participants was analyzed by multiple linear regression analysis. The results revealed that the gluten-free bread made with psyllium husk powder received significantly higher scores in both sensory evaluation and purchase intention. These findings suggest that psyllium husk powder has the potential to improve the sensory quality of gluten-free bread and may contribute to greater consumer acceptance and market sustainability of gluten-free bakery products.