Plastik atıkların betonun mekanik ve fiziksel özelliklerine etkisinin araştırılması
Investigation of the effects of plastic waste on the mechanical and physical properties of concrete
- Tez No: 950713
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMET ULUSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu tez çalışmasında, atık plastik katkıların beton imalat sürecinde katkı malzemesi olarak kullanılmasının mekanik ve fiziksel özellikler üzerindeki etkileri deneysel yöntemlerle araştırılmıştır. Çalışmada, geri dönüşüm malzemesi olarak PET (polietilen tereftalat), PP (polipropilen) ve PE (polietilen) türündeki plastik atıklar, %0.5, %1.0 ve %1.5 oranlarında beton karışımlarına eklenmiş ve elde edilen numuneler üzerinde basınç dayanımı, yarmada çekme dayanımı, eğilmede çekme dayanımı, darbe dayanımı, birim hacim ağırlık ve ısı iletkenliği özellikleri incelenmiştir. Deneysel sonuçlarına göre, plastik katkılarla betonun basınç dayanımında %1.5 katkı oranında yaklaşık %13'e varan azalma meydana gelmiştir. Buna karşın, yarmada ve eğilmede çekme dayanımlarında ise %1.5 PET katkısı ile yaklaşık %12'ye varan dayanım artışı artış gözlenmiştir. Ayrıca, %1.5 PP katkısı ile darbe dayanımı yaklaşık %55 artmıştır. Birim hacim ağırlık açısından, plastik katkılarla betonun birim hacim ağırlığında %5-6 arası azalma meydana gelmiştir. Isı iletkenliği bakımından ise %1.5 PE katkı oranında yaklaşık %11'lik bir düşüş elde edilmiştir. Bu da plastik katkıların betonun termal yalıtım özelliklerini iyileştirdiğini göstermektedir. Bu çalışma, plastik atık katkılarının beton üretiminde mekanik ve fiziksel olarak uygulanabilirliğini ortaya koymakta ve çevresel sürdürülebilirlik açısından potansiyel katkılarını değerlendirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effects of using waste plastic additives as additives in the concrete manufacturing process on mechanical and physical properties were investigated using experimental methods. In the study, PET (polyethylene terephthalate), PP (polypropylene), and PE (polyethylene) plastic waste was added to concrete mixtures at ratios of 0.5%, 1.0%, and 1.5%, and the compressive strength, tensile strength in flexural testing, tensile strength in bending, impact resistance, unit volume weight, and thermal conductivity properties of the resulting samples were examined. According to the experimental results, the compressive strength of concrete with plastic additives decreased by approximately 13% at a 1.5% additive ratio. In contrast, tensile strength in flexural and bending tests increased by approximately 12% with a 1.5% PET additive. Additionally, the impact strength increased by approximately 55% with a 1.5% PP additive. In terms of unit volume weight, the unit volume weight of concrete with plastic additives decreased by 5-6%. In terms of thermal conductivity, a decrease of approximately 11% was achieved with a 1.5% PE additive ratio. This demonstrates that plastic additives improve the thermal insulation properties of concrete. This study demonstrates the mechanical and physical applicability of plastic waste additives in concrete production and evaluates their potential contributions in terms of environmental sustainability.