Genç futbolcularda uyku kalitesi ile performans arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between sleep quality and performance in young football players
  1. Tez No: 950712
  2. Yazar: ÖMER İLKER ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT AÇAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu araştırmanın amacı, genç futbolcularda uyku kalitesi ile atletik performans arasındaki ilişkiyi incelemek ve iç saha ile deplasman maçları öncesi ve sonrası oluşan uyku desenlerinin performansa etkilerini değerlendirmektir. Araştırmanın örneklemini, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) U19 Elit A Gelişim Ligi'nde mücadele eden Kasımpaşa Spor Kulübü U19 takımında düzenli olaraka forma giyen 10 erkek futbolcu (17–19 yaş) oluşturmuştur. Araştırmada bağımsız değişkenler, uykuya ilişkin ölçümler (toplam uyku süresi, REM uykusu, derin uyku, hafif uyku), rakım düzeyi ve maç türüdür (iç saha/deplasman). Bağımlı değişkenler ise atletik performans ölçütleri olarak belirlenmiş olup, bunlar arasında 15–20 m, 20–25 m, >25 m sprint mesafeleri, toplam koşu mesafesi, sprint sayısı ve ivmelenme sayısı yer almaktadır. Veriler, Huawei Watch Fit 3 akıllı bileklik ile uyku parametreleri ve STATSports Viper GPS cihazı ile maç performansına ilişkin kinematik ölçümler alınarak toplanmıştır. Ölçümler arasında toplam uyku süresi, REM uyku süresi, derin uyku süresi ve hafif uyku süresi yer almaktadır. Performans ölçümleri ise GPS ile toplam koşu mesafesi, belirli hız aralıklarında koşu mesafeleri, sprint ve ivmelenme sayıları olarak kaydedilmiştir. Verilerin analizinde SPSS paket programları kullanılmış; normallik kontrolleri çarpıklık ve basıklık değerleri ile yapılmış, verilerin analizinde bağımsız örneklemler t-testi, korelasyon ve çoklu regresyon analizlerinden yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the relationship between sleep quality and athletic performance in young football players and to evaluate the impact of variations in sleep patterns before and after home and away matches on performance outcomes. The sample consisted of 10 male football players aged 17–19, competing in the Turkish Football Federation (TFF) U19 Elite A Academy League as part of the Kasımpaşa Sports Club U19 team. The independent variables included sleep-related parameters (total sleep duration, REM sleep, deep sleep, light sleep), altitude level, and match type (home/away). The dependent variables comprised athletic performance metrics such as sprint distances in the 15–20 m, 20–25 m, and >25 m ranges, total running distance, number of sprints, and accelerations. Data were collected using Huawei Watch Fit 3 smart wristbands for sleep metrics and STATSports Viper GPS devices for in-game physical performance. Sleep measurements included total sleep duration, REM duration, deep sleep, light sleep, and breathing quality during sleep. Performance data consisted of total running distance, sprint metrics across various speed zones, and the number of accelerations. Statistical analysis was performed using SPSS 25. Normality was assessed using skewness and kurtosis values. Independent samples t-tests, correlation analyses, and multiple regression analyses were conducted.