Production organization and administration modelling of housing estates in Mostar
Mostar'da yeni yerleşim alanlarında toplu konut üretim örgütlenme ve işleme modeli
  1. Tez No: 95072
  2. Yazar: PINAR ENGİNCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN BİLGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yapı Bilgisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET Mostar'da 1992-1995 yıllan arasında yaşanmış olan Yugoslavya içsavaşı sonrasında kentte ortaya çıkan konut açığından yola çıkılarak yeni yerleşim alanlarında inşa edilmesi planlanan toplu konutların üretim örgütlenme ve işletme modeli incelenmiştir. Mostar'da savaş sonrası sosyal, ekonomik ve fiziksel durum değişmiştir. Kentte hiç Sırp kalmamış, Hırvat ile Boşnak kesim arasında sınır çizilmiştir. Kentte 5000'den fazla yapı zarar görmüş, konut stoğunun %70-75'i altyapısıyla birlikte kullanılamayacak hale gelmiştir. Kent ekonomisi çökmüş, çalışan kişi sayısı birkaç yüz insana düşmüştür. Bugün, sürdürülmüş olan restorasyon ve onarım çalışmaları ile kullanılabilir konut stoğu %75-80'lere yükseltilmiştir. Ancak çevre köy halkılarmın kente gelmesi, kentin yamaçlarında enformal yapıların giderek artması ve savaş sırasmda kenti terkedenlerin dönmesinin planlanması ile konut açığı giderek büyümüştür. Bu noktada kent yönetimi yeni yerleşim alanlarına yönelmiştir. Belirlenen kuzey-güney gelişim aksında biri kuzeyde, diğeri güneyde olmak üzere iki toplu konut alanının sınırlan çizilmiştir. Çalışma kapsamında yeni yerleşim alanlan, bu alanlarla ilgili yapılmış olan çalışmalar, mülkiyet biçimi, imar potansiyeli, planlama stratejileri, hukuki statü ve finans araştınlmıştır. Eski Yugoslavya Dönemi'ne ait mülkiyet biçiminin özelleştirilmeye başlandığı, kentin yeterli imar potansiyeline sahip olduğu, planlama stratejilerinin geliştirildiği ancak uygulama anlamında herhangi bir çalışmanın finansal kaynak bulunamaması nedeniyle gerçekleştirilemediği anlaşılmıştır. Kentteki toplu konut örgütlenme ve işletme modelinin oluşturulamaması ve mevcut sistemin ugulanamamasının temeli aslında bir konut politikası ve finansman sisteminin olmamasıdır. Çalışma sırasında merkezi yönetimin yürüttüğü konut politikası ve finansmanı üzerinde, kentteki üretim örgütlenme ve işletme modelim şekilendirebileceği için durulmuş, model üzerine öneriler geliştirilmeye çalışılmıştır. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Production Organization And Administration Modeling Of Mass Production Houses was taken into consideration in Mostar because of the need that had came out to housing production after the Yugoslavia civil war between 1992 and 1995. After the civil war social, economical and physical situations were changed in Mostar. No Serbians remained in the city and a border was drawn between Croatian and Bosnian regions. More than 5000 houses were injured, %70-75 of the housing stocks became useless also with their substructures. The city economy was collapsed, the amount of working citizens were decreased to several hundreds of people. Today, the useful housing stock is increased to %75-80 ratios because of the continuing restorations. Unfortunately, the migration from the vicinity villages of Mostar, the increased amount of informal houses that were built on the slopes of the city and the returning citizens that were forsaken the city at civil war were all assisted to an overall insufficient housing. At this point the city administration was turned towards to new settlement fields. After defining the North-South development axle; the borders of two different (one in North and the other in South) mass production housing fields were drawn. At the focus of this work; new settlement fields, the work that were done for these fields, property rights, re-construction potentials, planning strategy, legal statue and financing were taken into consideration. It was understood that; the type of the ownership that migrated from old Yugoslavia is tried to being changed, the city have enough potential for re-construction and the planning strategies that were developed but couldn't applied because of financing problems. The fundamental reason for the failure in the application of Mass Production Housing Organization and Administration modeling was because there were no housing politics and financing system. At this work it was considered that the housing politics and financing that were executed by the central management could shape the production organization and administration modeling, and some suggestions were done through the model. vm