İnfluenza aşısının gebelere önerilmesi ve aşı kartı ile kayda alınmasının influenza aşılama oranına etkisinin değerlendirilmesi
- Tez No: 950724
- Danışmanlar: PROF. DR. SALİHA SERAP ÇİFÇİLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
İnfluenza, risk gruplarında ciddi morbidite ve mortalite ile sonuçlanan viral akut solunum yolu enfeksiyonudur. Risk gruplarının önemli bir kısmını gebeler oluşturur. İnfluenza aşılanma oranlarının dünyada ve ülkemizde yeterli düzeyde olmadığı tespit edilmiştir. Güncel araştırmalara göre influenza aşılanma oranlarının yetersiz olmasının önde gelen nedenlerinden biri aşının, sağlık profesyonelleri tarafından önerilmemiş olmasıdır. Bu çalışmada İnfluenza aşısının gebelere önerilmesi ve aşı kartı ile kayda alınmasının influenza aşılama oranına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır
Özet (Çeviri)
Influenza is a viral acute respiratory infection that results in serious morbidity and mortality in at-risk groups. Pregnant women constitute a significant portion of these at-risk groups. Influenza vaccination rates have been found to be inadequate both globally and in our country. According to current research, one of the leading reasons for inadequate influenza vaccination rates is that the vaccine is not recommended by healthcare professionals. This study aimed to evaluate the impact of recommending the influenza vaccine to pregnant women and recording it with a vaccination card on influenza vaccination rates.