Böbrek nakilli hastalarda sarkopeni ve uyku bozukluğu arasındaki ilişki
The relationship between sarcopenia and sleep disorders in kidney transplant recipients
- Tez No: 950723
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZKAN GÜNGÖR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Giriş ve Amaç: Sarkopeni yaygın ve ilerleyici kas gücü ve kütle kaybına yol açmaktadır. Primer veya sekonder sebeplere bağlı olarak gelişmektedir. Sekonder sarkopeninin nedenleri arasında kronik böbrek hastalığı ve uzun süreli glukokortikoid kullanımı yer alır. Böbrek nakli, son dönem böbrek hastalığı için tercih edilen bir tedavi yöntemidir. Böbrek nakli alıcıları; diyaliz tedavisi, metabolik asidoza yatkınlık, diyaliz ihtiyacı ve inflamasyon nedeniyle sarkopeni açısından yüksek risk altında olabilir. Uykusuzluk önemli morbiditeye sahip yaygın bir şikayet olmasına rağmen sıklıkla fark edilmemekte ve tedavi edilmemektedir. Böbrek nakli hastalarında birçok farklı nedenden dolayı uykusuzluk sorununun artmış olduğu bilinmektedir. Çalışmamızın amacı, böbrek nakilli hastalarda sarkopeni olan ve olmayan hastalarda uyku bozukluğu ilişkisinin olup olmadığını saptamak, varsa hastaları bu konuda bilgilendirip erken tedavisini yapmaktır. Hastalar ve Metod: Çalışmaya KSÜ Tıp Fakültesi Nefroloji BD tarafından takip edilen 18 yaş üstü böbrek nakilli 140 hasta dahil edildi. Tanita DC 360 ST cihazı kullanılarak hastaların vücut kas kütlesi hesaplandı. Yürüme hızları ve el sıkma güçleri ölçüldü. EWSGOP 2 kriterleri kullanılarak sarkopeni tanısı koyuldu. Ölçüm işlemleri sonrasındaki süreçte 7 sorudan oluşan Uykusuzluk Şiddet İndeksi (ISI) anketi yapıldı. Bulgular: Çalışmamıza katılan 140 hastanın 25'inde sarkopeni saptandı ve sarkopeni prevalansı literatürle uyumlu bir şekilde % 17,9 olarak hesaplandı. Sarkopenik hastaların kas iskelet bulguları (VKİ, toplam kas kütlesi, iskelet kas kütlesi, kas yüzdesi, iskelet kas indeksi) parametreleri düşük bulundu. Uykusuzluk Şiddet İndexi (ISI) anketi yapılan 140 hastanın 25'inde sarkopeni saptandı ve sarkopeni saptanan hastalarla saptanmayan hastalar arasında ISI skoru açısından fark görülmedi. Sonuç: Bu çalışma böbrek nakilli hastalarda sarkopeni prevalansını % 17,9 bularak literatüre katkı sağlamıştır. Çalışmamızda sarkopeni parametreleri ile ISI skoru arasında bir ilişki bulunmamış olup bu konuda yeni çalışmalara ihtiyaç bulunmaktadır
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Sarcopenia is a common condition characterized by progressive loss of muscle mass and strength. It may develop due to primary or secondary causes. Among the secondary causes of sarcopenia are chronic kidney disease and long-term glucocorticoid use. Kidney transplantation is the preferred treatment option for end-stage renal disease. Kidney transplant recipients may be at high risk for sarcopenia due to prior dialysis treatment, predisposition to metabolic acidosis, ongoing need for dialysis, and chronic inflammation. Despite being a common complaint associated with significant morbidity, insomnia is frequently underrecognized and undertreated. It is known that insomnia is more prevalent in kidney transplant patients due to various underlying factors. The aim of our study was to investigate whether there is an association between sleep disorders and sarcopenia in kidney transplant recipients, and if such an association exists, to inform patients and initiate early treatment when necessary. Patients and Methods: This study included 140 kidney transplant recipients over the age of 18 who were being followed up by the Department of Nephrology at Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine. Muscle mass was assessed using the Tanita DC-360 ST body composition analyzer. Walking speed and handgrip strength were measured. Sarcopenia was diagnosed based on the European Working Group on Sarcopenia in Older People 2 (EWGSOP2) criteria. Following these assessments, the Insomnia Severity Index (ISI), consisting of seven questions, was administered to all participants. Results: Sarcopenia was detected in 25 out of 140 patients, yielding a prevalence of 17.9%, consistent with data reported in the literature. Musculoskeletal parameters including body mass index (BMI), total muscle mass, skeletal muscle mass, muscle percentage, and skeletal muscle index were found to be significantly lower in sarcopenic patients. Although sarcopenia was detected in 25 patients who completed the ISI questionnaire, no statistically significant difference was observed in ISI scores between patients with and without sarcopenia. Conclusion: This study contributes to the literature by reporting a sarcopenia prevalence of 17.9% in kidney transplant recipients. No significant association was found between sarcopenia parameters and ISI scores in our cohort. Further studies with larger sample sizes are needed to explore this relationship in greater detail.