Sipariş üzerine üretim yapan bir işletmede hücresel üretim uygulaması
A Cellular manufacturing application in an order oriented manufacturing system
  1. Tez No: 95074
  2. Yazar: SELİM EROL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MESUT ÖZGÜRLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Grup Teknolojisi parçalar ve prosesler arasındaki benzerlikleri belirleyip bunları beraber ele alarak üretimdeki etkinlik ve üretkenliği arttırmayı hedefleyen bir kavramdır. Geleneksel üretim sistemlerinin aksine Grup Teknolojisi kavramının bir uygulaması olan hücresel üretim kütlesel üretimin ekonomiklik faydalarının küçük parti üretiminden de elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Hücresel üretim özellikle sipariş üzerine küçük partiler halinde çok çeşitli ve birbirine benzer parçalar üreten sistemler için kaçınılmaz bir uygulama haline gelmiştir. Bu çalışma savunma sanayi alanında benzer özelliklerde ve küçük parti büyüklüklerinde üretim yapan Kalekalıp bünyesindeki tezgahların hücresel üretim yaklaşımı ile üretim alanına yerleştirilmesi konu alınmıştır. Geliştirilmiş hücreler arası trafik minimizasyonu yöntemi kullanılarak ve mevcut üretim verileri temel alınarak üretim sistemi yeniden düzenlenmiştir. Bu yöntemin başlıca üstünlükleri alternatif rotaları gözönüne alabilmesi ve birden çok kısıtı aynı anda optimize edebilmesidir. Temel alman bu yöntemin önerdiği algoritma ve Altunterim(1993) tarafından Q Basic'te hazırlanmış program yeniden düzenlenerek Delphi ortamına aktarılmıştır. Trafik adı verilen bu program yardımıyla muhtemel senaryolar çözümlenip sisteme en uygun rotalama ve yerleşim bulunmuştur. Bu tezin ilk bölümünde genel hatları ile grup teknolojisi ve hücresel üretim kavramları tanıtılmıştır. İkinci bölümde grup teknolojisinde kullanılan kümlendirme metotları ele alınmıştır. Üçüncü bölümde çözüme ulaşmak üzere kullanılacak olan birden çok rota esaslı bir sezgisel yönteme ait alogortima anlatılmıştır. Dördüncü bölümde ise bu metodun bilgisayar destekli uygulaması ve program hakkında bilgi verilmesi konu alınmışta. Son bölümde geliştirilen program kullanılarak işletmede yapılan hücresel yerleşim çalışması anlatılmaktadır. ıx
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Grup technology is an organizational tecnique to improve manufacturing productivity by exploting the underlying commonality between parts and manufacturing prosseses. From a manufacturing viewpoint, group technology is to partition a manufacturing system into cells and part types to be manufactured into part families, based on the similarity of part manufacturing characteristics. The objective is to decrease production cost by reducing material handling and transportation costs, work in process, and by simplifying production management. Today, it is inevitable to implement cellular manufacturing, which is an application of GT, for companies manufacturing similar but diversified products with small batch sizes. This study aims to solve a layout problem by implementing a proper cellular manufacturing technique. In first chapter group technology and cellular manufacturing are to be explained in general. Then in the following chapter clustering methods used in group technology is to be explained. In the third part a multiple routeings and capacity consideration based clustering method is explained in detail, hi the fourth chapter a computer based application of this method is presented. In the last part a practical implementation of this computer programme in a production facility is to be summarised. A developed intercellular traffic minimisation technique is utilised in order to reorganise current manufacturing system. Major advantages of this method are its ability to handle alternative routenings and its ability to optimize multiple constrains. Proposed algorithm by this method and Q Basic based computer programme by Altunterim(1993) are rearranged and they are combined under Delphi platform as a new programme. The programme, named Trafik, is used to solve possible feasible scenarios. At the end the most suitable layout and routenings for the system are determined. x