Vibration-noise control and determine of materials
Titreşim-gürültü kontrolü ve gereç seçimi
  1. Tez No: 95078
  2. Yazar: SEVDA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Gürültü denetiminin alt konularından biri olan titreşim denetiminin incelenmesi amacıyla ele alman çalışmada, öncelikle sesle ilgili tanımlardan yola çıkarak, titreşim gürültüsünün gürültü kavramı içindeki yeri belirlenmiştir. Konunun devamında, katıda doğan gürültüye yol açan, yapı içindeki mekanik titreşim ve darbe kaynaklan sınıflandırılmıştır. Bir sonraki aşamada, bu kaynaklardan meydana gelen mekanik titreşimlerin ölçüm konusu incelenmiştir. Titreşim denetim sistemlerinden biri olan titreşim yalıtımında gereç seçimine yönelik ölçütler ortaya konarak, kullanılabilecek gereçler ayrıntılı olarak sınıflandırılmıştır. Sözü edilen gereçlerin kullanılmasının meydana getireceği gürültü ve titreşim düzeylerindeki farklılıkları ortaya koymak amacıyla, değişik yalıtım gereçleri kullanılarak bir ölçüm uygulaması ve değerlendirmesi yapılmıştır. Bu inceleme ve değerlendirmeler sonunda, makine titreşimlerinde olduğu gibi kimi durumlarda, titreşim denetiminin en az havada doğup yayılan seslerin denetimi kadar önem kazandığı fakat tek başına yeterli olmadığı, etkin gürültü denetimi için havada doğan ses ve titreşim denetiminin birlikte yapılması gerektiği ortaya konmuştur. Sonuç olarak sorunun çözümüne yönelik, gürültü denetim teknikleri genel hatlarıyla özetlenmiştir. vıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Handled and prepared with the purpose of studying the subject of vibration control which is one of the subsubject of the noise control, the place of vibration noise has been determined in the noise concept by taking the definitions related to sound into consideration. In the later pace of the subject, mechanical vibrations and impact sources inside buildings which leads to structure born noise are classified. Further on, the subject of the measurement of mechanical vibrations happening because of those impact sources are studied. In vibration isolation which is one of the vibration control systems, putting forward criterious related to material selections, the materials which can be used are classified in detail. To underline the differences in noise and vibration levels by using materials mentioned, a measurement application and evaluation realised with various isolation materials. In the light of those research and evaluations, it has been put forward that, in some cases like mechanical vibrations, vibration control gains as much importance as at least the control of air-born sound but on the other hand not enough solely and therefore for a efficient noise control, control of air-born sound an vibration must be realised together. As a result, noise control technics for the solution of the problem has been summarized in a general frame. vm