İstanbul metropoliten alanında 1980 sonrası gelişen alışveriş merkezleri olguları
Facts about shopping centers emerged after 1980 in the İstanbul metropolitan area
  1. Tez No: 95079
  2. Yazar: METE EREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET 1980 yılı sonrası dünyanın küreselleşme sürecine girmesi ve bu sürecin Türkiye'yi de etkileyerek yeni ekonomik ve siyasal politikaların izlenmesi sonucu hızlı bir dönüşüm başlamıştır. Bu süreç tüm Türkiye'de değişimler meydana getirdiği gibi en büyük değişim ve dönüşümler İstanbul Metropoliten Alanı'nda görülmüştür. Görülen bu değişimler, hem kent mekanında hem de alışveriş mekanlarında meydana gelmiştir. Bu değişime ilk örnek; 1988 yılında hizmete giren, kente ve kurulduğu yerin çevresine yeni bir imaj kazandıran Galleria Alışveriş Merkezi örneğidir. Bu merkezin kurulmasından sonra şehrin çeşitli yerlerinde kurulan alışveriş merkezleri saît alışveriş için değil aynı zamanda kültürel, sanatsal, yeme-içme, eğlenme ve boş zamanları değerlendirme amaçlı da kullanılan rekreatif merkezler haline gelmişlerdir. Çalışmanın giriş böiümümünde; amaç, kapsam, yöntem ve sınırlar yer almaktadır. Birinci bölümde; alışveriş eylemi ve tarihçesi, ticaret ve ilgili kavramlar yer almakta, ikinci bölümde alışveriş mekanları ve tarihsel gelişimi anlatılmakta, üçüncü bölümde Türkiye'de perakende ticaretin gelişmesi ve alışveriş merkezlerinin oluşum süreci irdelenmekte, dördüncü bölümde İstanbul Metropoliten Alanı planlama çalışmaları ve 1980 sonrası alışveriş mekanları, beşinci bölümde ise İstanbul Metropoliten Alanında 1980 sonrası gelişen alışveriş merkezleri ve irdelenmesi yer almaktadır. Altıncı ve son bölümde ise çalışmada yer alan tüm bölümlerden elde edilen bilgi ve bulgular ışığında tüm çalışmanın değerlendirilmesi ve varılan sonuç yer almaktadır. Çalışma, alışveriş mekanları ve tarihsel gelişimini incelemekle birlikte özellikle 1980 sonrası İstanbul Metropoliten Alanı'nda kurulan alışveriş merkezleri olgularını irdelemektedir. Bu amaçla, İstanbul Metropoliten Alanı'nda kurulan ve giderek kent merkezinin yerini almaya başlayan alışveriş merkezleri tanımlanmış, ilgili araştırma çeşitli kaynaklardan, belgelerden, haritalardan, tablo ve şemalardan, istatistiki bilgilerden ve tesbit çalışmalarından yararlanılarak en son halini almıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT After 1980, a quick transformation began following the globalization trend together with deployment of new economic and political strategies in Turkey. Although this period introduced big changes, the biggest change occurred in the Istanbul Metropolitan Area. These changes affected the city center and shopping centers as well. This change first appeared in 1988 with the Galleria Shopping Center, which offered a new image to the city. Other shopping centers opened after Galleria served not only as shopping centers but also as cultural, arts, food, entertaintment and recreation centers. The introduction includes objective, scope, strategy and borderline. In the first part; shopping behavior and history, trade and trade related concepts are revealed. The second part includes shopping places and historical progress. The third part covers concepts related to retail trade and the progress of shopping centers (in Turkey). The fourth part introduces Istanbul Metropolitan Area planning studies and shopping centers after 1980. The fifth part has information about shopping centers which appeared in the Istanbul Metropolitan Area after 1980 and their development processes. The sixth part is about the assessment of all the studies and findings and conclusions. This study delves into shopping centers and their historical developments especially after 1980 in the Istanbul Metropolitan Area. With this goal in mind the shopping centers constructed in the Istanbul Metropolitan Area are described. Diverse sources, documents, maps, tables and schemas, statistical data and scientific determinations are widely used in shaping the study. VI