Hibrit liflerle güçlendirilmiş talk cevheri katkılı kalsiyum alüminat çimentosu tabanlı harçların mekanik ve durabilite performansı
The mechanical and durability performance of talc ore additive calcium aluminate cement based mortars reinforced with hybrid fibers
  1. Tez No: 950792
  2. Yazar: ALPEREN KAMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARIN YILMAZ, DOÇ. DR. YURDAKUL AYGÖRMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde yaşanan küresel ısınma ve sonucunda ortaya çıkan iklim değişikliği, kuraklık gibi gözlemlenen doğal afetler ile birlikte çevreye zarar veren uygulamalardan kaçınmak için daha çevreci çözümler aranmaktadır. Bu tez çalışmasında hızlı priz almasıyla ve yüksek sıcaklıklara karşı dayanımlı olan kalsiyum alüminat çimentosu yerine belirli oranlarda talk cevheri tozu ikame edilmiştir. İlk başta %0, %5, %10, %15 ve %20 oranlarında talk cevheri tozu bağlayıcı olarak çimento yerine kullanılmıştır. 7 ve 28 günlük basınç ve eğilmede çekme dayanım deneylerinden sonra en iyi sonuçların alındığı %0, %5 ve %10 talk içeren serilere sırasıyla %0, %0.3, %0.6 ve %0.9 oranlarında mikrofiber lif katılarak donma-çözülme, ultrases geçiş hızı, yüksek sıcaklık dayanımı ve basınç ve eğilmede çekme dayanımı deneyleri uygulanmıştır. Mekanik deneyler için 7, 28 ve 90 gün su kürü uygulanmıştır. Durabilite deneyleri için numuneler 28 gün sonra sudan çıkarılmıştır. Deneyler sonrasında numunelerin basınç ve eğilmede çekme dayanımlarındaki değişimleri ile ultrases geçiş hızlarındaki değişim incelenmiştir. Talk cevheri katkısı ile dayanımlar genel anlamda azalmış olmasına rağmen donma-çözülme deneyi sonrasındaki dayanımlarında artış gözlemlenmiştir. Lif ilavesinin olduğu numunelerde eğilmede çekme dayanımlarında artış gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, due to global warming and the resulting climate change, observed natural disasters such as drought, more environmentally friendly solutions are sought to avoid practices that harm the environment. In this thesis study, talc ore powder was substituted in certain proportions instead of calcium aluminate cement, which has a fast setting and is resistant to high temperatures. Initially, talc ore powder was used as a binder instead of cement in the proportions of 0%, 5%, 10%, 15% and 20%. After 7 and 28 days of compressive and flexural strength tests, the best results were obtained by adding 0%, 0.3%, 0.6% and 0.9% microfiber fiber to the series containing 0%, 5% and 10% talc, respectively, and freezing-thawing, ultrasound transmission rate, high temperature resistance and compressive and flexural strength tests were applied. For mechanical tests, 7, 28 and 90 days of water cure were applied. For durability tests, the samples were removed from water after 28 days. After the tests, the changes in the compressive and flexural strengths of the samples and the changes in ultrasound transmission rates were examined. Although the strengths generally decreased with the talc ore addition, an increase was observed in the strengths after the freeze-thaw test. An increase was observed in the flexural strengths in the samples with fiber addition.