Çocuk hematoloji polikliniğine başvuran orak hücreli anemili hastalarda egzersiz sırasında akciğer fonksiyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of lung functions during exercise in patients with sickle cell anemia who applied to the pediatric hematology clinic
- Tez No: 950803
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE İLGEN ŞAŞMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, orak hücreli anemili (OHA) çocuk hastalarda egzersiz sırasında akciğer fonksiyonlarında meydana gelen fizyolojik ve metabolik değişiklikleri değerlendirmek ve bu verileri sağlıklı bireylerle karşılaştırarak hastalığın egzersiz fizyolojisine etkisini ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, OHA tanısı almış 10 erkek çocuk hasta ile yaş ve cinsiyet açısından benzer 10 sağlıklı erkek çocuk dahil edildi. Katılımcılara egzersiz öncesi ve sonrası dönemde hematolojik, biyokimyasal, spirometrik ve gaz değişim parametrelerini içeren kapsamlı bir fizyolojik değerlendirme yapıldı. Maksimal egzersiz testi bisiklet ergometresi üzerinde uygulanırken; oksijen tüketimi (VO₂), karbondioksit üretimi (VCO₂), ventilatuvar yanıtlar (VE, VT, Rf), kardiyak parametreler (HR) ve karbonmonoksit difüzyon kapasitesi (DLCO) gibi solunum fonksiyon testleri ölçüldü. Ayrıca egzersiz sonrası ağrılı kriz gelişimi gözlemlendi. Veriler SPSS 27.0 ile analiz edildi; parametrik ve non-parametrik testler ile grup içi ve gruplar arası karşılaştırmalar yapıldı. Bulgular: OHA grubunda istirahat hemoglobin düzeyi (9.7±1.1 g/dL) ve hematokrit oranı (28.1±2.9%) kontrol grubuna göre anlamlı şekilde düşüktü.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to evaluate the physiological and metabolic changes in pulmonary function that occur during exercise in pediatric patients diagnosed with sickle cell anemia (OHA) and to compare these findings with healthy peers to elucidate the disease's impact on exercise physiology. Materials and Methods: The study included 10 male children diagnosed with OHA and 10 healthy male controls matched for age and sex. Each participant underwent comprehensive physiological assessments involving hematological, biochemical, spirometric, and gas exchange parameters both before and after exercise. A maximal exercise test was performed using a cycle ergometer, during which oxygen consumption (VO₂), carbon dioxide production (VCO₂), ventilatory responses (VE, VT, Rf), cardiac parameters (HR), and pulmonary function tests including DLCO were measured. Post-exercise painful crises were also recorded. Statistical analysis was conducted using SPSS 27.0; parametric and non-parametric tests were used for within-group and between-group comparisons. Results: Resting hemoglobin (9.7±1.1 g/dL) and hematocrit levels (28.1±2.9%) were significantly lower in the OHA group compared to controls.