Ortaöğretim matematik dersi öğretim programı revizyonlarına yönelik akademisyen görüşlerinin incelenmesi
Investigation of academicians' views towards the revisions of the secondary school mathematics curriculum
  1. Tez No: 950802
  2. Yazar: YUNUS BARIŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEVHİBE KOBAK DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Öğretim faaliyetlerinin önemli bir bileşeni olan öğretim programı değişen şartların etkisi ile güncellemeler yaşamaktadır. Güncellemelerin bilimsel dayanakları temel alması ve doğru adımlarla gerçekleşmesi için öğretim programı ile ilgili çalışmalar önemli yer tutmaktadır. Bu araştırmada ortaöğretim matematik dersi öğretim programında yapılan revizyonlara ilişkin akademisyen görüşlerinin öğretmen yetiştirme bağlamında incelenmesi ve Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli matematik öğretim programı ile ortaya çıkan durumların değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Araştırmada nitel araştırma türü olan durum çalışması deseni benimsenmektedir. Araştırmanın çalışma grubunu bir devlet üniversitesinin eğitim fakültesinde görev yapan farklı uzmanlık alanlarına sahip 14 akademisyen oluşturmaktadır. Veriler yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiş ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Öğretmen yetiştirme bağlamında öğretim programlarında yapılan revizyonlar sonrası ve özellikle içerik olarak programın seyreltilmesi ile öğretmen adaylarının hazır bulunuşluk düzeylerinde yıllar içinde düşüşler olduğu ve lisans dersleri açısından öğretim programının ön bilgileri oluşturmada yetersiz kaldığı tespit edilmiştir. Öğretim programlarının kısa süreli yürürlükte kaldığı, program sonuçlarının izlenebilecek nitelikte olmadığı sonucuna ulaşılmıştır. Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli öğretim programı önceki program ile kıyaslandığında program kavramlarında yapılan değişiklikler ve her sınıf düzeyi kazanım sayılarında azalmalar dikkat çekmek ile birlikte yeni programda istatistiksel araştırma süreçlerinin ön plana çıkmıştır. Ortaöğretim programında yapılan revizyonlar sonrası öğretim düzeyleri arasında işleyişin sekteye uğramaması açısından eş güdümlü olarak lisans dersleri için yapılacak güncelleme ve uygun ders saatlerinin oluşturulması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The curriculum, which is an important component of teaching activities, experiences updates with the effect of changing conditions. In order for the updates to be based on scientific grounds and to be realized with the right steps, studies on the curriculum have an important place. In this study, it is aimed to examine the views of academicians regarding the revisions made in the secondary mathematics curriculum in the context of teacher training and to evaluate the situations that emerged with the Turkish Century Education Model mathematics curriculum. Case study design, which is a qualitative research type, is adopted in the study. The study group of the research consists of 14 academicians with different specializations working in the faculty of education of a state university. The data were obtained through a semi-structured interview form and analyzed by content analysis method. It is determined that after the revisions made in the curricula in the context of teacher training and especially with the dilution of the curriculum in terms of content, there has been a decrease in the readiness levels of prospective teachers over the years and that the curriculum is insufficient to form preliminary knowledge in terms of undergraduate courses. It is concluded that the curricula are in effect for a short period of time and that the program results are not of a quality that can be monitored. When the curriculum of the Turkish Century Education Model is compared with the previous curriculum, changes in the curriculum concepts and decreases in the number of achievements at each grade level draw attention, and statistical research processes come to the forefront in the new curriculum. After the revisions made in the secondary education program, it is recommended to update and create appropriate course hours for undergraduate courses in a coordinated manner in order not to interrupt the functioning between education levels.