Erzurum ili umudum mahallesinde farklı cins hayvan otlatılan mera kesimlerinin mevcut durumu
The current situation of pasture sections grazed by different livestock animals in umudum neighbourhood of Erzurum province
- Tez No: 950806
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KERİM GÜLLAP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Amaç: Şimdiye kadar yapılan birçok çalışmada genel olarak meralar üzerinde hayvan otlatılmasının mera üzerilerine etkilerini inceleyen birçok çalışma olmasına karşın aynı ve farklı cins hayvan otlatmanın meralar üzerine etkilerini inceleyen yeterli çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle yapılan bu çalışma aynı ve farklı cins hayvan otlatmanın meraların sürdürülebilirliği ve yönetimi açısından etkileri araştırılmıştır. Yöntem: Çalışma 2023 yılında Erzurum İli Yakutiye İlçesine bağlı Umudum Mahallesinde yürütülmüştür. Çalışmada sığır, sığır+koyun ve koyun otlatılan 3 mera kesimindeki buğdaygil, baklagil ve diğer familya oranları, benzerlik oranı, toprağı kaplama oranı (TKO), mera durum ve sağlık sınıfı, mevcut yem miktarı ve yem kaliteleri (ham protein (HP), nötral deterjanda çözünmeyen lif (NDF), asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF) ve nispi yem değeri (NYD)) belirlenmiştir. Bulgular: Sığır, sığır + koyun ve koyun otlatılan her üç mera kesimde buğdaygillerden Catabrollesa parviflora, Festuca ovina, Koeleria cristata ve Stipa lagascea, baklagillerden Astragalus lineatus, Lotus corniculatus, Medicago spp. ve Trifolium spp., ve diğer familyalardan Alyssum desertorum, Artemisia spicigera, Crepis armena, Leontodon oxylepis, Minuartia sp., Silene spergulifolia, Tanacetum abrotanifolium, Teucrium polium, Thymus parviflorus, Tragopogon aureus ve Verbascum sp. baskın türler olarak kaydedilmiştir. Araştırmada genel olarak sığır, sığır+koyun ve koyun otlatılan mera kesimlerinde TKO, mera durum puanı (MDP) ve mera durum sağlık sınıfları otlayan hayvan cinsine göre önemli değişimler göstermiştir. Sadece koyun sürüleri tarafından otlatılan mera alanının, sadece sığır ve sığır + koyun sürüleri tarafından otlatılan alanlara kıyasla en düşük kullanılabilir yem ve ham protein oranları ile NYD değerlerine sahip olduğu, NDF ve ADF oranları bakımından ise daha yüksek değerlere sahip olduğu görülmüştür. Sonuç: Elde edilen veriler ışığında sığır, sığır+koyun ve koyun otlatılan mera kesimlerinde özellikle kontrolsüz şekilde koyun otlatılan sürülerin botanik kompozisyondaki değerli bitki türlerinin yanı sıra yem kalitelerinin de üzerinde zararlı bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Purpose: Although there are many studies examining the effects of livestock grazing on pastures in general, there are not enough studies examining the effects of the same and different breeds of livestock grazing on pastures. Therefore, in this study, the effects of the same and different breeds of livestock grazing on the sustainability and management of pastures were investigated. Method: The study was conducted in Umudum neighbourhood of Yakutiye District of Erzurum Province in 2023. In the study, wheatgrass, legume and other family ratios, similarity ratio, soil coverage ratio (CCR), pasture condition and health class, available forage amount and forage quality (crude protein (HP), neutral detergent fiber (NDF), acid detergent fiber (ADF) and relative feed values (RFV)) were determined in 3 pasture sections grazed by cattle, cattle + sheep and sheep Findings: Catabrollesa parviflora, Festuca ovina, Koeleria cristata and Stipa lagascea from grasses, Astragalus lineatus, Lotus corniculatus, Medicago spp. and Trifolium spp. from legumes, and Alyssum desertorum, Artemisia spicigera, Crepis armena, Leontodon oxylepis, Minuartia sp., Silene spergulifolia, Tanacetum abrotanifolium, Teucrium polium, Thymus parviflorus, Tragopogon aureus and Verbascum sp. from other families were recorded as dominant species in all three pasture sections grazed by cattle, cattle + sheep and sheep. In the study, in general, TKO, rangeland quality score (MDP) and pasture condition health classes in the pasture sections grazed by cattle, cattle + sheep and sheep showed significant changes according to the grazing animal type. It was observed that the pasture area grazed only by sheep herds had the lowest available forage and crude protein ratios, and RFV values and higher values in terms of NDF and ADF ratios compared to the areas grazed only by cattle and cattle + sheep herds.Results: In the light of the data obtained, it was determined that in the pasture sections grazed by cattle, cattle + sheep and sheep, especially uncontrolled sheep grazing herds have a detrimental effect on the valuable plant species in the botanical composition as well as on the feed quality.