Cumhuriyet Döneminde Kızılelma Mecmuası'nın (1947-1948) siyasi ve sosyal konular açısından incelenmesi
Examination Of Kızılelma Magazine (1947-1948) in terms of political and social issues in the Republican Era
  1. Tez No: 950805
  2. Yazar: İBRAHİM ALPASLAN GAVAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ERAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez, Cumhuriyet Dönemi'nde önemli bir milliyetçi düşünce mecmuası olan Kızıl Elma Mecmuası'nı (1947-1948) siyasi ve sosyal açılardan detaylı bir şekilde incelemektedir. Tezin amacı, mecmuanın içeriğini analiz ederek dönemin siyasi ortamına ve sosyal dinamiklerine olan etkisini anlamaktır. Mecmuada işlenen konular, ideolojik temeller, siyasi analiz, sosyal meseleler ve toplumsal değişim gibi başlıklar altında incelenerek, Kızıl Elma Mecmuası'nın dönemin milliyetçi düşünce akımlarına nasıl yön verdiği ortaya konulmaktadır. Tez, bu analizler doğrultusunda mecmuanın toplumsal ve siyasi rolünü belirlemeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis meticulously examines the Kızılelma Mecmuası (1947-1948), a significant nationalist publication during the Republic Era, from political and social perspectives. The objective of the thesis is to analyze the content of the journal, aiming to understand its impact on the political climate and social dynamics of the time. Topics such as ideological foundations, political analysis, social issues, and societal change are scrutinized, revealing how the Kızılelma Mecmuası shaped the nationalist thought currents of the era. The thesis aims to determine the journal's societal and political role through these analyses.