Zihinsel imgeleme yöntemlerinin bel canto vokal eğitimindeki uygulamaları
Applications of mental imagery techniques in bel canto vocal training
  1. Tez No: 950813
  2. Yazar: PIRIL UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. MAHMUT KAMERHAN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Pırıl Uçar, Zihinsel İmgeleme Yöntemlerinin Bel Canto Vokal Eğitimindeki Uygulamaları, Başkent Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Sahne Sanatları Anasanat Dalı, Performans Tezli Yüksek Lisans Programı, 2025. Bu çalışma, zihinsel imgelemenin Bel Canto vokal tekniği üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlayan özgün bir literatür araştırmasıdır. Zihinsel imgeleme, bireylerin zihinsel olarak bir durumu, hareketi ya da performansı canlandırarak, fiziksel becerilerini ve genel performanslarını iyileştirme amacını taşıyan bir tekniktir. Bel Canto ise opera sanatında teknik mükemmeliyet ve estetik ses kullanımı için geliştirilmiş, vokalistlerin ses kontrolünü en üst düzeye çıkarmalarını sağlayan bir söyleme stilidir. Bu tez, zihinsel imgelemenin Bel Canto stili ve uygulamalarındaki rolünü anlamayı ve bu alandaki öğrenme ve uygulama zorluklarını gidermeyi amaçlamaktadır. Literatür taraması yoluyla, zihinsel imgeleme tekniklerinin vokalistlerin ses tekniklerini geliştirme, vokal kullanım zorluklarını aşma ve performanslarını güçlendirme üzerine olan etkileri detaylı bir şekilde incelenmiştir. Ayrıca, bu çalışmada zihinsel imgelemenin, Bel Canto sanatçılarına yeni bir eğitim aracı olarak nasıl entegre edilebileceği araştırılmıştır. Araştırma, teorik bir yaklaşımla, zihinsel imgeleme ve Bel Canto stilinin tekniklerinin birleştirilerek sanatçılara ve eğitmenlere olası faydalarını sunmaktadır. Bu çalışma, akademik literatürde bu iki alandaki bilgi boşluğunu doldurmayı ve ses sanatçılarının eğitim süreçlerine katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
Pırıl Uçar, The Applications of Mental Imagery Techniques in Bel Canto Vocal Training, Başkent University, Institute of Social Sciences, Department of Performing Arts, Master's Program with Thesis in Performance, 2025. This study is an original literature review aiming to examine the effects of mental imagery on the Bel Canto vocal technique. Mental imagery is a technique that involves mentally simulating a situation, movement, or performance with the purpose of enhancing physical skills and overall performance. Bel Canto, on the other hand, is a vocal style developed within the art of opera to achieve technical excellence and aesthetic vocal expression, enabling vocalists to maximize their control over the voice. This thesis seeks to understand the role of mental imagery in the Bel Canto style and its practices, as well as to address the learning and performance challenges encountered in this field. Through a comprehensive review of the literature, the study investigates in detail how mental imagery techniques influence vocalists' technical development, help overcome vocal challenges, and enhance overall performance. Additionally, it explores how mental imagery can be integrated as a novel pedagogical tool for Bel Canto singers. Adopting a theoretical approach, the research offers potential benefits for both performers and educators by combining the techniques of mental imagery with those of the Bel Canto style. This study aims to fill a gap in the academic literature and contribute to the vocal training processes of voice artists.