Farklı imgeleme tekniklerinin imgeleme yeteneği, izokinetik kuvvet ve EMG aktivitesi üzerine etkisi
The effects of different imagery techniques on imagery ability, isokinetic muscle strength, and EMG activity
  1. Tez No: 966493
  2. Yazar: BURAK ALPEREN ÜNSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA AKŞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, dört farklı motor imgeleme tekniğinin, sanal gerçeklik destekli motor imgeleme (VR), eylem gözlemi ile motor imgeleme (EGMI), motor imgeleme (MI) ve kontrol (KONTR), alt ekstremite kas kuvveti, yüzeyel elektromiyografik (yEMG) aktivite ve imgeleme yeteneği üzerindeki etkilerini karşılaştırmalı olarak incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya sağlıklı erkek bireyler dâhil edilmiş, katılımcılar imgeleme yeteneklerine göre dört gruba atandı. Dört hafta süresince (haftada üç gün), leg extension egzersizi yalnızca dominant bacağa unilateral olarak uygulandı. Müdahale öncesi ve sonrası izokinetik kuvvet parametreleri, 1 Tekrar Maksimum (1TM) performansı, kuadriseps kaslarının yEMG zirve aktivasyon düzeyleri ve imgeleme yetenekleri değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to comparatively investigate the effects of four different motor imagery techniques, virtual reality–assisted motor imagery (VR), motor imagery combined with action observation (EGMI), motor imagery (MI), and a control condition (KONTR), on lower extremity muscle strength, surface electromyography (sEMG), and imagery ability. Healthy male participants were recruited and assigned to four groups based on their imagery ability. Over a four-week period (three sessions per week), unilateral leg extension exercises were applied exclusively to the dominant leg. Pre- and post-intervention assessments included isokinetic strength parameters, one-repetition maximum (1RM) performance, peak sEMG activation levels, and imagery ability. The findings revealed that the VR group achieved significant improvements in both hamstring and quadriceps strength parameters (p < 0.005), the EGMI group demonstrated significant improvements particularly in hamstring strength, and the MI group achieved significant gains in quadriceps strength (p < 0.05). While significant increases in 1RM performance were observed across all groups (p < 0.005), the highest improvement was recorded in the EGMI group. EMG analyses indicated that the VR and EGMI groups produced significant increases in activation, particularly in the rectus femoris and vastus medialis muscles (p < 0.005). Regarding imagery ability, the VR group exhibited the greatest improvement (p < 0.001), while significant improvements were also observed in the EGMI and MI groups. In conclusion, motor imagery approaches incorporating virtual reality and action observation components yielded greater enhancements in muscle strength, neuromuscular activation, and imagery ability compared to motor imagery. These findings suggest that VR- and EGMI-based mental training methods can be effectively employed to support muscle function and enhance sports performance.