Soundpainting uygulamalarının müzik öğretmeni adaylarının koro dersi kazanımlarına etkisi
The impact of soundpainting practices on music teacher candidates' choral lesson achievements
  1. Tez No: 950812
  2. Yazar: İREM ÖZALP
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLNİHAL GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çağdaş müzik öğretim yöntemlerinin koro dersi hazırlık sürecinde ve ders içi etkinliklerde kullanıldığı bilinmektedir. 1970'lerde Walter Thompson tarafından geliştirilen Soundpainting uygulamalarının hem birey hem de topluluk esaslı yenilikçi yapısıyla bu yöntemlerin arasında yer alabileceği düşünülmektedir. Bu düşünceyle bu araştırmada lisans düzeyinde Soundpainting uygulamalarıyla gerçekleştirilen koro derslerinin müzik öğretmeni adaylarının koro dersi kazanımlarına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırma karma araştırma yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu 2023-2024 öğretim yılında Bursa Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümü Müzik Eğitimi Ana Bilim Dalında öğrenim gören ve Çok Sesli Koro dersi alan öğrencilerden oluşturulmuştur. Araştırmanın nicel verileri araştırmacı tarafından hazırlanan ölçme aracı ile nitel veriler ise yine araştırmacı tarafından hazırlanmış yarı yapılandırılmış görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmadan elde edilen nicel verilerin analizi için IBM SPSS 26 (Statistical Package for Social Sciences) paket programından yararlanılmıştır. Nitel veriler ise içerik analizi tekniği ile analiz edilmiş, tema ve kodlar oluşturulmuştur. Araştırmadan elde edilen nicel bulgular doğrultusunda Soundpainting uygulamaları ile gerçekleştirilmiş koro çalışmalarının müzik öğretmeni adaylarının müzikal, teknik, koro-şef uyumu, koro birlikteliği kazanımlarına olumlu yönde katkısının olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Ayrıca nitel verilerden elde edilen bulgular doğrultusunda Soundpainting ile gerçekleştirilmiş koro derslerinin müzik öğretmeni adaylarının özgüven, odaklanma, ifade ve yaratıcılık gibi becerilerine olumlu yönde katkısının olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Contemporary music teaching methods are acknowledged to be employed both during the preparatory stages of choir instruction and throughout in-class activities. Among these methods, Soundpainting, developed by Walter Thompson in the 1970s, is considered to be a potential inclusion due to its innovative structure based on both individual and group-oriented practices. Building on this perspective, this study aims to evaluate the impact of choir courses incorporating Soundpainting at the undergraduate level on the choral learning outcomes of pre-service music teachers. The study was conducted using a mixed methods research design. The study group consisted of students enrolled in the Polyphonic Choir course offered by the Department of Music Education at the Faculty of Education, Bursa Uludağ University, during the 2023–2024 academic year. The quantitative data were collected through a measurement tool developed by the researcher, while the qualitative data were obtained using a semi-structured interview form also prepared by the researcher. The quantitative data obtained from the study were analyzed using the IBM SPSS 26 (Statistical Package for the Social Sciences) software. The qualitative data were analyzed through content analysis, during which themes and codes were generated. Based on the quantitative findings of the study, it was concluded that choir practices incorporating Soundpainting had a positive impact on the musical, technical, conductor–chorus coordination and choral cohesion skills of pre-service music teachers. In addition, qualitative findings indicated that choir lessons incorporating Soundpainting contributed positively to pre-service music teachers' skills such as self-confidence, concentration, expressive ability and creativity.