Amatör futbolcuların duygusal zekaları ile zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Examining the relationships between the emotional intelligence and mental toughness of amateur football players
- Tez No: 950826
- Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN GÖRÜCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, amatör futbolcuların duygusal zekaları ile zihinsel dayanıklılıkları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırma grubu, tamamı erkek bireylerden oluşan 451 amatör futbolcudan oluşmaktadır. Araştırmada veri toplama araçları olarak Duygusal Zeka Ölçeği ve Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği kullanılmıştır. Araştırma verilerinin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. İlişkisel analizlerde Pearson Korelasyon Analizi, duygusal zekanın zihinsel dayanıklılık üzerindeki etkisini açıklamak adına Basit Regresyon ve Çoklu Regresyon Analizleri yapılmıştır. Analizler sonucunda elde edilen bulgulara göre, amatör futbolcuların duygusal zekaları ile zihinsel dayanıklılıkları arasında anlamlı, pozitif yönlü ve orta düzeyde bir ilişki vardır. Özellikle“duygusal kolaylaştırma”alt boyutunun zihinsel dayanıklılığı güçlü biçimde yordadığı görülmüştür. Bu durum, duygusal zekaları yüksek olan amatör futbolcuların, baskı altında daha dirençli davranışlar sergileyebildiğini göstermektedir. Araştırma sonunda sporculara, antrenörlere, akademisyenlere ve bu alanla ilgilenen bütün paydaşlara çeşitli önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This research aims to examine the relationship between emotional intelligence and mental toughness in amateur football players. The study group consisted of 451 amateur football players, all male. The Emotional Intelligence Scale and Mental Toughness Scale were used as data collection tools. SPSS was used to analyze the data. Pearson Correlation Analysis was used for correlational analyses, while Simple Regression and Multiple Regression Analyses were used to explain the impact of emotional intelligence on mental toughness. The findings from the analyses indicate a significant, positive, and moderate relationship between the emotional intelligence and mental resilience of amateur football players. The“emotional facilitation”subscale, in particular, was found to be a strong predictor of mental resilience. This suggests that amateur football players with high emotional intelligence are more resilient under pressure. At the end of the research, various recommendations were made to athletes, coaches, academics and all stakeholders interested in this field.