Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu felsefesinin temelleri
The founding philosophy of the Republic of Türkiye
- Tez No: 950827
- Danışmanlar: DR. ERTUĞRUL ERYÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Sosyal Bilimler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışma, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu felsefesinin temelini oluşturan düşünsel kaynakları Emile Durkheim, Jean-Jacques Rousseau ve sosyal pozitivizm üzerinden analiz etmeyi amaçlamaktadır. Temel argümanımız, söz konusu düşünürlerin fikirlerinin Erken Cumhuriyet Dönemi boyunca evrimsel bir gelişim gösterdiği ve bu evrimin her aşamasında pozitivizmin bilimsel dünya görüşü ve düzen içerisinde ilerleme anlayışının belirleyici bir rol oynadığıdır. Erken Cumhuriyet Dönemi, çalışmada 1920'ler (1919-1928) ve 1930'lar (1928-1938) olmak üzere iki farklı aşamada ele alınmıştır. Cumhuriyetin kuruluşunun ilk evresi olan 1920'li yıllar, Türkiye'de modern ulus-devletin kurumsal yapısının ve yurttaşlık anlayışının tesis edilmeye çalışıldığı bir dönemi ifade etmektedir. Bu dönemde, pozitivizminin bilimsel yöntem ve rasyonaliteye odaklanan yaklaşımı ile düzen içinde ilerleme mottosu, toplumsal dönüşüm ve modernleşme politikalarına rehberlik etmiştir. Jean-Jacques Rousseau'nun milli/genel iradenin tek, bölünmez ve devredilemez ilkelerinden esinle yeni devletin egemenlik anlayışı şekillenmiş; ayrıca bu ilke, ulusal birlik ve ortak amaçların vurgulanmasına katkı sağlamıştır. Öte yandan Ziya Gökalp tarafından ülkemize tanıtılan ve Emile Durkheim'dan ilham alan solidarizm ise sınıfsal ayrışmayı reddeden, bireyler arasında dayanışma ve uyumu önceleyen bir toplumsal modelin inşasını desteklemiştir. Cumhuriyet temellerinin atıldığı bu evrede, bahsedilen üç düşünsel yaklaşım hem toplumsal bütünleşmenin sağlanmasında hem de bireylerin yeni ulus-devlet anlayışına entegrasyonunda eklektik bir biçimde etkili olmuştur. Cumhuriyetin kuruluşunun ikinci evresi olan 1930'lu yıllarda ise, pozitivizmin bilimsel dünya görüşü ve düzen içinde ilerleme anlayışından hareket edilmeye devam edilmiş olmakla birlikte, 1920'lerden süregelen düşünsel yaklaşımda önemli bir dönüşüm yaşanmıştır. Bu nedenle kültür politikalarına öncelik verilmiş; tarih, antropoloji, arkeoloji, etnoloji ve dilbilim gibi bilim dallarına yönelerek ulusal kimliğin, bilimsel temeller üzerinden tahkim edilmesi amaçlanmıştır. Türk Tarih Tezi ve Güneş Dil Teorisi gibi önemli çıkışlar, bu çalışmaların ideolojik zeminini oluşturmuş; Eugéne Pittard'ın Avrasyacı tezlerinden hareketle ulusun kökenlerine dair yeni bir anlatı inşa edilerek Batı'ya karşı özgün bir kimlik arayışı hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the intellectual sources underlying the founding philosophy of the Republic of Turkey through Emile Durkheim, Jean-Jacques Rousseau and social positivism. Our main argument is that the ideas of these thinkers showed an evolutionary development throughout the Early Republican Period and that positivism's scientific worldview and the understanding of progress in order played a decisive role at every stage of this evolution. In this study, the Early Republican Period is analyzed in two different phases: the 1920's (1919-1928) and the 1930's (1928-1938). The 1920's, the first phase of the founding of the Republic, represents a period in which the institutional structure of the modern nation-state and the understanding of citizenship were attempted to be established in Turkey. In this period, the approach of positivism focusing on scientific method and rationality and the motto of progress in order guided the policies of social transformation and modernization. Inspired by Rousseau's single, indivisible and inalienable principles of the national/general will, the new state's understanding of sovereignty was shaped; in addition, this principle contributed to the emphasis on national unity and common goals. On the other hand, solidarism, introduced to Turkey by Ziya Gökalp and inspired by Emile Durkheim, supported the construction of a social model that rejected class division and prioritized solidarity and harmony among individuals. In this phase, when the foundations of the Republic were laid, the three intellectual approaches mentioned were eclectically effective both in ensuring social integration and in the integration of individuals into the new nation-state understanding. In the 1930's, the second phase of the founding of the Republic, although the scientific worldview of positivism and the understanding of progress in an orderly manner continued to prevail, the intellectual approach that had been in place since the 1920's underwent a significant transformation. For this reason priority was given to cultural policies, and by focusing on branches of science such as history, anthropology, archaeology, ethnology and linguistics, it was aimed to strengthen national identity on scientific grounds. Important developments such as the Turkish History Thesis and the Sun-Language Theory formed the ideological basis of these studies; a new narrative about the origins of the nation was constructed based on Eugéne Pittard's Eurasianist theses, and a search for an original identity against the West was aimed.