Okul öncesi dönemdeki çocukların anksiyete düzeyi ile ebeveynlerinin çocukluk çağı ruhsal travma düzeyi arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Investigation of relationships between anxiety levels of preschool children and childhood psychological trauma levels of their parents
  1. Tez No: 950836
  2. Yazar: MAVİ TUĞBA ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA BULUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Okul Öncesi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönemdeki çocukların anksiyete düzeyi ile ebeveynlerinin çocukluk çağı ruhsal travma düzeyi arasındaki ilişkiyi incelemektir. Nicel desende betimsel bir çalışma olan bu araştırmada, değişkenler arasındaki ilişkilerin incelendiği genel tarama modellerinden ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Kolay ulaşılabilir durum örneklemesi yöntemiyle seçilen çalışma grubu, 3-5 yaş arasında çocuğu olan ve farklı demografik özellikleri bulunan Denizli ilindeki 329 (283 kadın, 46 erkek) ebeveyni kapsamaktadır. Çocukların (159 kız, 170 erkek) anksiyete düzeyi ilgili ölçek aracılığıyla ebeveynleri tarafından bildirilmiştir. Verilerin toplanmasında“Çocukluk Çağı Ruhsal Travma Ölçeği”,“Okul Öncesi Çocuklarda Anksiyete Ölçeği”ve“Sosyo-demografik Bilgi Formu”kullanılmıştır. Veriler SPSS 29.0 paket programı aracılığıyla analiz edilmiştir. Araştırma verilerine betimleyici analizler ve korelasyon analizleri yapılarak ulaşılmıştır. Bu doğrultuda veriler Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Dunn's Test, Spearman Korelasyonu, Yüzdelik (Percentile) gruplaması teknikleriyle çözümlenmiştir. Bu araştırmada, okul öncesi dönemdeki çocukların anksiyete düzeyi ile ebeveynlerinin çocukluk çağı ruhsal travma düzeyi arasında pozitif yönlü istatiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Çocukların anksiyete düzeyinde cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık olmadığı saptanmıştır. Erkek ebeveynlerin fiziksel ihmal, duygusal ihmal ve toplam travma puanlarının daha fazla düzeyde olduğu bulunmuştur. Ebeveynlerin çocukluk çağı ruhsal travma düzeyinin eğitim durumuna göre farklılaşmadığı tespit edilmiştir. Çocukların anksiyete düzeyinin ebeveyni daha yüksek eğitim grubunda bulunanların lehine olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the relationship between anxiety level of preschool children and their parents' childhood mental trauma level. In this study, which is a descriptive study in quantitative design, the relational screening model, one of the general screening models in which the relationships between variables are examined, was used. The study group, which was selected by convenience sampling method, includes 329 (283 female, 46 male) parents in Denizli province who have children between the ages of 3-5 and have different demographic characteristics. The anxiety level of the children (159 girls, 170 boys) was reported by their parents through the related scale. 'Childhood Mental Trauma Scale Short Version',“Anxiety Scale in Preschool Children”and“Socio-demographic Information Form”were used to collect the data. The data were analysed using SPSS 29.0 package programme. The research data were obtained through descriptive analyses and correlation analyses. Accordingly, the data were analysed by Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Dunn's Test, Sperman Brown Correlation Coefficient, Percentile grouping techniques. In this study, a positive and statistically significant relationship was found between the anxiety level of preschool children and their parents' childhood mental trauma level. It was found that there was no significant difference in children's anxiety level according to gender variable. It was found that physical neglect, emotional neglect and total trauma scores of male parents were higher. It was found that the level of childhood psychological trauma of the parents did not differ according to educational status. It was found that the anxiety level of children was in favour of those whose parents were in the higher education group.