Kadastro çalışmalarında GPS uygulamaları
GPS aplications in cadastral studies
- Tez No: 95085
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Bu araştırmanın amacı, kadastro çalışmalarında GPS gözlemlerine elverişli olan detay noktalarının kinematik GPS yöntemleri ile belirlenebilmesine ilişkin bir inceleme yapılmasıdır. Çalışmada, kadastro çalışmaları ve GPS kavramları kısaca gözden geçirilerek kinematik GPS yöntemleri ana hatları ile ele alınmıştır. GPS sisteminin kadastro çalışmalarındaki temel uygulamaları ve yakında uygulamaya geçecek olan TUTGA Projesi incelenmiştir. Antalya İli Manavgat İlçesi'nde seçilen bir bölgede, parsel köşe noktaları ve poligon noktalarının dur ve git yöntemi kullanılarak kinematik gözlemlerle iki boyutta koordinatları belirlenmiştir. Diğer taraftan aynı noktalar, klasik ölçü yöntemleri ile de hesaplanarak, GPS tekniğinden elde edilen koordinatlarla karşılaştırılmıştır. Bulunan farkların, detay noktaları için 12 cm ve poligon noktaları için 6 cm'nin altında ve tecviz dahilinde olduğu görülmüştür. Bununla beraber uygulamada yapılan ölçülerde detay noktalarında güvenirlik ve kontrol için en az iki tane referans noktası kullanılması gerektiği anlaşılmıştır. Kadastro çalışmaları bütün olarak ele alındığında, ölçülmesi gereken detay noktaları arasında GPS gözlemlerine elverişli olmayan noktalar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca kadastro hizmetleri sırasında ormanlık ve meskun bölgelerde çalışılırken GPS sistemi kullanımının güçleştiği bilinmektedir. Bu nedenle kadastro çalışmalarında detay alımının yalnızca kinematik GPS yöntemi ile yapılamayacağı, klasik sistemlerden destek alınması gerektiği anlaşılmıştır. Bununla birlikte bugün için kadastro çalışmalarında halen GPS yöntemi ile lokal alanlarda kontrol noktalarının sıklaştırılması sürdürülmektedir. Ek olarak TUTGA Projesi'nin uygulamaya geçirilmesiyle ülke bazında duyarlı ve dinamik bir GPS ağından yararlanılması ve çalışmalarda verimin artırılması hedeflenmektedir. vı 1C VÜKSEKÖCmiM KURULu ©OMÛM4NmSy0K MERKİ&İ"
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study aims to examine determining detail points, which are suitable for GPS observations in cadastral studies with kinematic GPS methods. In the research in addition to taking a brief look at cadastral works and GPS concept, kinematic GPS methods were investigated with the main points. The basic applications of GPS in cadastral surveying and TUTGA Project that will be carried out soon, were investigated. In a selected area in Manavgat in Antalya, the coordinates of detail and polygon points in two dimensional were determined by using the stop and go method of kinematic GPS observations. On the other hand, the same points were computed by classical surveying methods. Then both results were compared to one another. It has been seen that the differences which were found were less than 12 cm for detail points and less than 6 cm for polygon points and in an accetable error limit. In addition to this, it has been found out that for the measurements in practice, at least two reference points should be used because of the confidence and reliability of detail points. When the cadastral works are considered as a whole, it is seen that there are some detail points which are not suitable for applying the kinematic GPS method. Also it is known that, in the urban and forested areas, using GPS is hardly applicable during the cadastal duty. Therefore in the cadastral surveying it has been understood, detail points can not be measured only with kinematic GPS methods and must be provided with the support of classical surveying methods. Nevertheless today, in cadastral surveying, establishing new control points by using GPS in the local areas is still continued. In addition, when TUTGA Project is carried out, it is aimed to benefit from a precise and dynamic GPS network and to increase yield at works, all over the country. VII