Borsa İstanbul imalat sanayi sektörü işletmelerinde finansal başarısızlığın belirleyicileri
Determinants of financial distress in manufacturing sector companies traded on Borsa Istanbul
  1. Tez No: 950843
  2. Yazar: NİDA AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİDA ABDİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Finansal başarısızlık, bir işletmenin borç ödeme kapasitesinin zayıflaması, mali yapısının bozulması, karlılığının azalması, likidite sıkıntısı yaşaması ve varlıklarının finansal yükümlülüklerini karşılamada yetersiz kalması sonucunda işletmenin faaliyetlerini sürdürebilmesi için gerekli kaynakları sağlayamaması durumudur. İşletmelerde finansal başarısızlık, iflas, tasfiye veya faaliyetlerin kısıtlanması gibi sonuçlara yol açabilmektedir. Bu nedenle finansal başarısızlığın erken dönemde tespit edilmesi hem işletme yönetimi hem de yatırımcılar için kritik öneme sahiptir. Bu bağlamda finansal başarısızlık göstergeleri ve bu göstergeleri etkileyen unsurların analiz edilmesi, finansal piyasalarda daha sağlıklı ve doğru kararlar alınmasına katkı sağlamaktadır. Çalışmanın amacı, 2014-2023 yılları arasında Borsa İstanbul imalat sektöründe faaliyet gösteren firmaların finansal başarısızlığını etkileyen faktörleri tespit etmektir. Finansal başarısızlığın belirlenmesinde bağımlı değişken olarak Altman Z skor ve Springate S skor modelleri kullanılmıştır. Bağımsız değişkenler olarak Beneish M skoru, yatırılan sermaye getirisi (ROIC), kullanılan sermayenin getirisi (ROCE), aktif karlılık oranı (ROA), özkaynak karlılık oranı (ROE), piyasa değeri/defter değeri (PD/DD), fiyat/kazanç oranı (F/K), firma büyüklüğü, kaldıraç oranı, duran varlık oranı ve aktif devir hızı gibi finansal oranlar modele dahil edilmiş ve panel veri regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca karlılığı yüksek olan firmalar için her iki model kapsamında ayrı analizler yürütülmüştür. Bunun yanı sıra firmalar, Altman Z skoruna göre“başarılı”,“belirsiz”ve“başarısız”olmak üzere üç gruba; Springate S skoruna göre ise“başarılı”ve“başarısız”olarak iki gruba ayrılmış ve her grup için ayrı regresyon analizleri gerçekleştirilmiştir. Tüm regresyon analizleri sonucunda, Beneish M skor değişkeni dışındaki tüm değişkenlerin firmaların finansal başarısızlık durumları üzerinde istatistiksel olarak anlamlı etkiler ortaya koyduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Financial distress is a situation in which a business is unable to provide the resources necessary to continue its operations as a result of a weakening of its debt repayment capacity, deterioration of its financial structure, decline in profitability, liquidity problems, and insufficiency of its assets to meet its financial obligations. Financial distress in businesses can lead to outcomes such as bankruptcy, liquidation or restrictions on operations. Therefore, early detection of financial distress is of critical importance for both business management and investors. In this context, analyzing financial distress indicators and the factors affecting them contributes to healthier and more accurate decision-making in financial markets. The aim of this study is to identify the factors affecting the financial distress of companies operating in the manufacturing sector on the Borsa İstanbul between 2014-2023. The Altman Z score and Springate S score models were used as dependent variables in determining financial distress. Financial ratios such as the Beneish M score, ROIC, ROCE, ROA, ROE, ME ratio, PE ratio, firm size, leverage ratio, fixed asset ratio and asset turnover ratio were included in the model as independent variables and panel data regression analysis has been conducted. In addition, companies were classified into three groups according to the Altman Z score:“successful,”“uncertain,”and“unsuccessful.”According to the Springate S score, companies were classified into two groups:“successful”and“unsuccessful,”and separate regression analyses were conducted for each group. The results of all regression analyses indicate that all variables except the Beneish M score have statistically significant effects on companies' financial failure status.