12 haftalık izokinetik direnç egzersizinin prediyabetli kadın bireyler üzerindeki etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of 12 weeks of isokinetic resistance exercise on women individuals with prediabeties
- Tez No: 950844
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLFİKARE IŞIK SOLAK GÖRMÜŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
İzokinetik direnç egzersizi (İDE) farklı açısal hızlarda dinamometre kullanılarak uygulanabilen etkili ve güvenilir bir egzersiz yöntemidir. Egzersiz dünyada hızla artan diyabet hasta popülasyonunu gelişimini engellemek ve azaltmak için etkili bir reçete olarak kullanılmaktadır. Önlenemeyen prediyabetin ilerleyen zaman içinde her açıdan yüksek maliyetli tip 2 diyabet hastalığına dönüşmesi üzücü bir durumdur. Direnç temelli İDE eğitiminin prediyabetli bireyler üzerinde nasıl etkiler oluşturduğu bilinmemektedir. Etkili bir şekilde uygulanan izokinetik egzersizlerin prediyabet tanısı almış bireyler üzerinde diyabet gelişimini nasıl etkileyeceği hakkında bilgi mevcut değildir. Bundan dolayı yürütmüş olduğumuz tez kapsamında 18-45 yaş aralığındaki prediyabetli kadın bireylerin İDE eğitimi sonucunda; glikoz metabolizma parametreleri, vücut kompozisyonu, serum kan parametreleri, kas kuvveti ve anaerobik güç parametreleri, denge fonksiyonları ve damar sağlığı göstergelerindeki değişimleri açıklamayı hedefledik. Prediyabetli kadın bireyler (n=15) üzerinde 12 hafta boyunca haftada 3 gün olacak şekilde ilerleyici olarak izokinetik egzersiz uygulandı. Toplamda 36 seansı maksimum performansla gerçekleştiren prediyabetli bireylerin sonuçları başlangıç ölçümleri ile karşılaştırıldı. Çalışmamıza endokrinoloji ve metabolizma uzman hekimi tarafından prediyabet tanısı almış kadın bireyler katıldı. Endokrinolog tarafından istenilen kan tahlilleri İDE başlangıcında ve sonunda olacak şekilde hastane ortamında alındı. Vücut yağ ve kas kompozisyonu biyoelektrik empedans analiz yöntemi kullanılarak yapıldı. Kas kuvvet testi izokinetik dinamometre ile 60°/s ve 180°/s açısal hızlarda ölçüldü. Bireylerin anaerobik güç ve performansları Wingate bisiklet ergometre ile değerlendirildi. Denge fonksiyonları izokinetik denge ölçüm sistemi kullanılarak test edildi. Endotel fonksiyonları (FMD) ve damar yapıları (KİMK) yüksek çözünürlüklü ultrasonografi yöntemi ile değerlendirildi. İstatistiksel analiz için tek yönlü repeated measurement varyans analizi ve Friedman testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Isokinetic resistance exercise (IRE) is an effective and reliable exercise method that can be applied using a dynamometer at different angular velocities. Exercise is used as an effective prescription to prevent and reduce the development of the rapidly increasing diabetes patient population in the world. It is a sad situation that unpreventable prediabetes can turn into type 2 diabetes, which is costly in every respect, over time. It is unknown how resistance-based IRE training affects individuals with prediabetes. There is no information available on how effectively applied isokinetic exercises will affect the development of diabetes in individuals diagnosed with prediabetes. Therefore, within the scope of our thesis, we aimed to explain the changes in glucose metabolism parameters, body composition, serum blood parameters, muscle strength and anaerobic power parameters, balance functions and vascular health indicators as a result of the IRE training of prediabetic women aged between 18-45. Progressive isokinetic exercise was applied to prediabetic women (n=15) 3 days a week for 12 weeks. The results of prediabetic individuals who performed a total of 36 sessions with maximum performance were compared with the initial measurements. Women individuals diagnosed with prediabetes by an endocrinology and metabolism specialist participated in our study. Blood tests requested by the endocrinologist were taken in the hospital environment at the beginning and end of the IRE. Body fat and muscle composition were determined using bioelectrical impedance analysis. Muscle strength test was measured with an isokinetic dynamometer at 60°/s and 180°/s angular velocities. Anaerobic power and performance of individuals were evaluated with a Wingate bicycle ergometer. Balance functions were tested using the isokinetic balance measurement system. Endothelial functions (FMD) and vascular structures (CIMT) were evaluated by high-resolution ultrasonography. One-way repeated measures analysis of variance and Friedman test were used for statistical analysis.