Sıçanlarda kainik asit ile oluşturulan ilaca dirençli epilepsi modelinde p-glikoprotein inhibitörlerinin etkileri
Effects of p-glycoprotein inhibitors on drug-resistant epilepsy model induced with kainic acid in rats
  1. Tez No: 950875
  2. Yazar: EBRAR ALTINALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ARZU ŞAKUL, PROF. DR. CAFER MARANGOZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Epilepsi, dünya çapında 70 milyondan fazla insanı etkileyen nörolojik bir hastalıktır. Günümüzde bu hastaların yaklaşık %30'unda uygun ilaç tedavisine rağmen nöbet kontrolü sağlanamamaktadır. Epilepside ani beklenmeyen ölümlerin %40'ını dirençli epilepsi hastaları oluşturmaktadır. Bu nedenle, ilaca yanıtı artıran ve nöbet kontrolünü sağlayan yeni tedavi yaklaşımlarının geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu tez çalışmasında, dirençli epilepside önemli bir rol oynadığı bilinen P-glikoprotein (P-gp) ekspresyonunun, indol-3-karbinol (I3C) ve berbamin (BBM) ile inhibe edilmesinin, fenitoinin epileptik nöbetler üzerindeki etkisine yansıması araştırılmıştır. Fenitoin, P-gp substratı olduğu bilinen bir antiepileptik ajandır. Bu kapsamda I3C ve BBM uygulaması ile fenitoinin plazma düzeyinin terapötik sınırda tutulması, hedef dokulara ulaşan ilaç miktarının artırılması, epileptogenezi tetikleyen yolakların inhibe edilmesi ve böylece klinik başarı oranının yükseltilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, tıbbi olarak dirençli epilepsiyi en iyi yansıttığı kabul edilen mesial temporal lob epilepsi modeli, sıçanlarda intraserebroventriküler kainik asit enjeksiyonu ile oluşturuldu. Fenitoin ile I3C veya BBM'nin birlikte uygulanmasının epileptik nöbetler üzerindeki etkileri EEG kayıtları ve davranışsal Racine skorlaması kullanılarak değerlendirildi. Çalışmadan elde edilen veriler doğrultusunda, bu tedavi yaklaşımlarının; nöbet şiddeti, nöbet latensi ve mortalite gibi parametreler üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu etkiler gösterdiği saptandı. Ayrıca bu tedavi rejimleri, kullanılan deneysel modele ilişkin inflamasyon ve oksidatif stres mekanizmaları üzerinde de etkin bulundu. Bu tez çalışması kapsamında, I3C ve BBM'nin P-gp inhibitör etkilerine ek olarak antioksidan, antiinflamatuar ve nöroprotektif özellikleri de göz önüne alınarak, dirençli epilepsi üzerindeki etkileri ilk kez bütüncül şekilde incelendi.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a neurological disorder affecting more than 70 million people worldwide. Currently, approximately 30% of these patients cannot achieve seizure control despite appropriate medication. Patients with drug-resistant epilepsy account for 40% of sudden unexpected deaths in epilepsy. Therefore, developing new treatment approaches that enhance drug response and improve seizure control is of great importance. In this thesis study, the effect of inhibiting P-glycoprotein (P-gp) expression—a key factor in drug-resistant epilepsy—by indole-3-carbinol (I3C) and berbamine (BBM) on the efficacy of phenytoin in epileptic seizures was investigated. Phenytoin is an antiepileptic agent known to be a substrate of P-gp. Within this scope, the aim was to maintain phenytoin plasma levels within the therapeutic range by administering I3C and BBM, increase the amount of drug reaching target tissues, and thereby improve clinical success rates. The study used the mesial temporal lobe epilepsy model, considered the best representation of drug-resistant epilepsy, induced by intracerebroventricular kainic acid injection in rats. The effects of combined administration of phenytoin with I3C or BBM on epileptic seizures were evaluated using EEG recordings and Racine scale scores. According to the data obtained, these treatment approaches showed statistically significant and positive effects on parameters such as seizure severity, seizure latency, and mortality. Additionally, these treatment regimens were found to be effective on inflammation and oxidative stress mechanisms in our model. In this thesis, the effects of I3C and BBM on drug-resistant epilepsy were comprehensively investigated for the first time by utilizing not only their P-gp inhibitory effects but also their antioxidant, anti-inflammatory, and neuroprotective properties.