Kolorektal kanserli hastalara uygulanan kısa öz-şefkat programının öz-şefkat ve öz-bakım üzerine etkisi
The effect of a brief self-compassion program applied to patients with colorectal cancer on self- compassion and self-care
  1. Tez No: 950888
  2. Yazar: KÜBRA DAKDEVİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ALTUNDAL DURU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Psikiyatri, Nursing, Oncology, Psychiatry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kolorektal kanser hastalarında öz-şefkat, bireyin fiziksel, psikolojik ve sosyal gereksinimlerine şefkatle yaklaşmasını kolaylaştırarak, öz-bakım uygulamalarını destekleyen güçlü bir içsel kaynak olabilir. Öz-şefkatli öz-bakım, bireyin kanser sürecindeki yeni yaşamına uyumunu kolaylaştırarak savunma mekanizmalarını güçlendirebilir, olumsuz duyguları azaltabilir ve böylece iyileşme ile tedaviden yararlanma düzeyini artabilir. Bu çalışma kolorektal kanser hastalarına uygulanan kısa öz-şefkat programının öz-şefkat ve öz-bakım üzerine etkisini incelemek amacıyla tek merkezli, prospektif (ön test-son test), iki kollu (1:1), randomize kontrollü deneysel tasarımdadır. Çalışma örneklemini 15 Kasım 2024-15 Şubat 2025 tarihleri arasında Ankara Etlik Şehir Hastanesi Genel Hastane Binası Yetişkin Genel Cerrahi Kliniği'nde yatan 66 kolorektal kanser hastası (deney=33-kontrol=33) oluşturmuştur. Çalışma verileri Hasta Tanıcı Bilgi Formu, Öz-Duyarlılık (Öz-Şefkat) Ölçeği ve Bilinçli Öz-Bakım Ölçeği) ile yüz yüze Kısa Öz-Şefkat Programı öncesi (ön-test) ve sonrası (son-test) toplanmıştır. Deney grubundaki hastalara 1 haftalık (3 oturum) şeklinde Kısa Öz-Şefkat Programı uygulanmıştır. Kontrol grubuna herhangi bir müdahalede bulunulmadı. Verilerin analizinde frekans, yüzde değerleri, ortalama, standart sapma, ki-kare testi, Independent Samples t-test ve Paired Samples t-test kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Self-compassion is considered a powerful internal resource that supports self-care behaviors by promoting a compassionate attitude toward one's physical, psychological, and social needs. In individuals with colorectal cancer, self-compassionate self-care can facilitate adaptation to the illness, strengthen coping mechanisms, reduce negative emotions, and improve recovery and treatment outcomes.This study is a single-center, prospective (pre-test-post-test), two-arm (1:1), randomized controlled experimental design to investigate the effects of a brief self-compassion program applied to colorectal cancer patients on self-compassion and self-care. The study sample consisted of 66 colorectal cancer patients (experimental=33-control=33) hospitalized in the Adult General Surgery Clinic of Ankara Etlik City Hospital General Building between November 15, 2024 and February 15, 2025. Study data were collected using the Patient Identifier Information Form, Self-Compassion Scale and Mindful Self-Care Scale before (pre-test) and after (post-test) the face-to-face Brief Self-Compassion Program. The patients in the experimental group were applied a 3 sessions Brief Self-Compassion Program over one week,while no experimental was applied to the control group. In the analysis of data, frequency, percentage values, mean, standard deviation, chi-square test, Independent Samples t-test and Paired Samples t-test were used.