İşletme kaynakları planlaması ve kalite yönetimi
Enterprise resources planning and quality management
  1. Tez No: 95089
  2. Yazar: MAŞUK METE
  3. Danışmanlar: PROF. YAŞAR BAKİ CENGİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Günümüzde başarılı olmak isteyen işletmeler daha çok planlama ve yönetim sistemlerine önem vermektedirler. Bu sistemlerden en önemlileri ise işletme kaynaklan planlaması (ERP) ve toplam kalite yönetimi (TKY) sistemleridir. Bu çalışmada ERP ve kalite yönetimi sisteminin incelenmesi amaçlanmaktadır. Bu maksatla, öncelikle malzeme ihtiyaç planlaması (MRP) sistemine, daha sonra ise üretim kaynaklan planlaması sistemine değinilmiştir. Bu iki sistem incelendikten sonra, işletme kaynaklan planlaması (ERP), kalite ve toplam kalite yönetimi (TKY) incelenmiş; ERP ve kalite yönetimi arasındaki ilişkiler ortaya konmuştur. Daha sonra ise ERP'de kalite yönetimi kavramına değinilmiştir. Bir ERP yazılımı olan SAP R\3 yazılımı incelenmiştir. SAP R\3 yazılımı kullanılarak ERP sisteminde kalite yönetimi incelenmiştir. SAP R\3 yazılımı kalite yönetimi modülünün Vitra A.Ş.'de uygulaması yapılmıştır. xii HG YÜKSEKÖĞRETİM KUKULU
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In today's world, companies which ask for the success give more importance to the planning and management systems. The most important of those are enterprise resources planning (ERP) and total quality management (TQM) systems. In this study, it is aimed at studying ERP and quality management system. For this purpose, first material requirement planning (MRP) system, and then manufacturing resources planning system have been mentioned. After those two systems have been studied, enterprise resources planning (ERP), quality, and total quality management (TQM) have been scrutinized. Relationships between ERP and quality management have been presented. After that, quality management concept in ERP has been cited. SAP R\3, which is an ERP software, has been studied. Using SAP R\3, quality system in ERP has been examined. Quality management module of SAP R\3 software has been carried out in Vitra A.Ş. xin