Bilgi yönetim sürecinde kurumsal kaynak planlamasının finansal boyutları ve cam sektöründe uygulanması
The financial dimensions of ERP in knowledge managing process and its application at glass industry
- Tez No: 97278
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN BAYAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Rekabette üstünlük sağlamak, işletmelerin bulundukları piyasalarda başarılı olmalarının temel koşulu olarak ortaya çıkmaktadır. Yüksek kalite, düşük maliyet, işletme içi ve dışı iletişim rekabette üstünlüğü sağlayan önemli faktörlerdir. İşletmelerin yapılarında oluşturulan, iyi tasarlanmış ve uygulanmış entegre bilişim sistemleri, sözü edilen faktörlerin elde edilmesinde büyük görevler üstlenirler. Bu sistemlerin en gelişmişi Kurumsal Kaynak Planlaması (ERP)'dir. ERP, işletme bünyesinde gerçekleşen; insan kaynakları, safiş, satmalma, planlama, envanter yönetimi, üretim yönetimi, dağıtım, sevkiyat, finansal yönetim, çoklu depo, çoklu fabrika yapısı, uluslararası faaliyetler vb. arasında entegrasyonun kurulması gibi önemli ve zor bir görevi üstlenmiştir. ERP sistemlerini, diğer kurumsal kontrol yaylımlarından ayıran en önemli özellik, entegrasyona, esnekliğe ve değişime olan açıklıklarıdır. Rekabet ortamında yer alan bir işletmenin bilişim teknolojilerinden, uzak kalmasının olasılık dışı olduğu düşünülürse, iş süreçlerinin yeniden yapılandırılması, yeni stratejiler geliştirilmesi ve işletmeye uygulanması çalışmalarına, yardıma bir araç olan- ERP'nm önemi açıkça ortaya, çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main condition of the firms' success within their existent market (within the market which in they exist) is to have competitive advantage. High productivity, lower costr communication within and out of the firm are important factors leading the firm to have competitive advantage. Well formed and practised integrated information systems within the body of the firms undertake important roles inthe realisation of the mentioned factors. The most developed of these systems is ERP (Enterprice Resource Planning).., ERP undertake an important and difficult role in the information of an integration systemamong the different branches and activities within afirm such as selling, purchasing, planning, inventory management, production control, distribution, finance, multi warehouse, multi plant structure, multi financial management structure, and international operations. The main difference of ERP system from the other institutional control softwares is its openness to development, integration and flexibility. If we acceptthe impossibility of not using information technology for a firm within a highly competitive environment, we can realise the importance of ERP activities, which are performed during the process of reengineering and which are providing the necessary assistence and adaptation required to the functional and administrative developments of changing strategies.