Diyabetik retinopati evrelerinin derin öğrenme tabanlı tespiti
Deep learning-based detection of diabetic retinopathy stages
  1. Tez No: 950941
  2. Yazar: HAVVA ÖZYILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Mekatronik Mühendisliği, Eye Diseases, Mechatronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu yüksek lisans tezinde, diyabetik retinopatinin (DR) beş evresinin otomatik olarak sınıflandırılmasına yönelik derin öğrenme tabanlı bir model geliştirilmiştir. Çalışmada, APTOS 2019 veri setinde bulunan retina görüntüleri kullanılarak MobileNetV2, DenseNet169, NASNet, VGG19, ConvNeXt Large, EfficientNetB5, EfficientNetB6 ve EfficientNetV2-S olmak üzere sekiz farklı derin öğrenme mimarisi, transfer öğrenme yöntemiyle eğitilmiştir. Görüntü işleme ve veri artırma teknikleri ile sınıf dengesizliği problemleri azaltılmış, model performansı artırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, EfficientNetV2-S modeli en yüksek başarıyı göstermiş ve ince ayar (fine-tuning) yöntemiyle performansı daha da iyileştirilmiştir. Test aşamasında, geliştirilen model test zamanı artırma (test-time augmentation) yöntemi ile %92,24 doğruluk, %96,77 özgüllük, %92,28 duyarlılık, %92,07 F1 skoru ve %98,99 AUC değerlerine ulaşmıştır. Elde edilen bulgular, geliştirilen sistemin diyabetik retinopatinin erken teşhisinde etkili bir yardımcı tanı aracı olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this master's thesis, a deep learning-based model was developed for the automatic classification of the five stages of diabetic retinopathy (DR). The study utilized retinal images from the APTOS 2019 dataset and employed eight different deep learning architectures—MobileNetV2, DenseNet169, NASNet, VGG19, ConvNeXt Large, EfficientNetB5, EfficientNetB6, and EfficientNetV2-S—trained using the transfer learning approach. Image processing and data augmentation techniques were applied to mitigate class imbalance issues and enhance model performance. Among the evaluated models, EfficientNetV2-S achieved the highest performance, which was further improved through fine-tuning. During the testing phase, the proposed model achieved 92.24% accuracy, 96.77% specificity, 92.28% sensitivity, 92.07% F1-score and 98.99% AUC by employing test-time augmentation. The findings indicate that the developed system can serve as an effective computer-aided diagnostic tool for the early detection of diabetic retinopathy.