Yüksek performanslı sıvı kromatografisi yöntemi ile sitrinin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of citrine levels by high performance liquid chromatography method
- Tez No: 950942
- Danışmanlar: PROF. DR. TERKEN BAYDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Farmasötik Toksikoloji, Pharmaceutical Toxicology
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Toksikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toksikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bir piran türevi olan sitrinin mikotoksini, ağırlıklı olarak Penicillium, Aspergillus ve Monascus türleri tarafından üretilir ve en yaygın olarak mısır, pirinç, buğday, çavdar, arpa, yer fıstığı, ekmek, meyve ve yağlı tohumlarda bulunur. Gastrointestinal sistem, çevresel ve gıda kirleticilerinin ham ya da işlenmiş gıdalar ile vücudumuza giriş kapısıdır. İnsanlarda sitrinin maruziyetinin, böbrek ve karaciğer hasarına yol açtığı düşünülmektedir. Bu tez projesinin amacı, Hacettepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Araştırma Laboratuvarındaki mevcut yüksek performanslı sıvı kromatografisi cihazını (high performance liquid chromatography, HPLC) kullanarak sitrinin düzeylerinin belirlenmesi ve yöntemin valide edilmesidir. Farklı konsantrasyonlarda sitrinin standartları kullanarak nitel ve nicel en düşük deteksiyon limitleri belirlenecek, yöntemin doğruluğu, hassasiyeti, duyarlılığı ve tekrarlanabilirliği ile geri kazanım oranları saptanacaktır. Yöntem validasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra, piyasada satılmakta olan en az 10 meyve suyu marketlerden satın alınacak ve bu örnekler ambalaj türü, ambalaj içeriği, ulaşılabiliniyorsa ürün yetiştirilme yeri, üretim yeri, üretim tarihi ve son kullanma tarihi ile listelenecektir. Toplanan örneklerin marka gibi belirleyici özellikleri paylaşılmayacaktır. Paketi açılan her örneğin pH değeri belirlenecektir. Örneklerdeki sitrinin izolasyonu, immünoafinite sitrinin kolonu ile sağlanacaktır. Bu kolonlardan geçirilerek elde edilen elüat örnekleri, yüksek performanslı sıvı kromatografisine uygulanacak ve meyve suyu örneklerinde sitrinin konsantrasyonları belirlenecektir.
Özet (Çeviri)
The mycotoxin of citrine, a pyran derivative, is produced predominantly by Penicillium, Aspergillus, and Monascus species, Citrinin is most commonly found in corn, rice, wheat, rye, barley, peanuts, bread, fruit, and oilseeds. The gastrointestinal system is the gateway for environmental and food contaminants to enter our body through raw or processed foods. Exposure to Citrinin in humans is thought to cause kidney and liver damage. This thesis project aims to determine citrinin levels and validate the method using the existing high performance liquid chromatography device (HPLC) in the Pharmaceutical Toxicology Research Laboratory of Hacettepe University Faculty of Pharmacy. Qualitative and quantitative minimum detection limits will be determined using citrinin standards at different concentrations, the accuracy, sensitivity, sensitivity, repeatability of the method, and recovery rates will be determined. After the method validation studies are completed, at least 10 fruit juices sold in the market will be purchased from markets. These samples will be listed with packaging type, packaging content, product cultivation location, if available, production location, production date, and expiration date. Identifying characteristics of the collected samples, such as brands, will not be shared. The pH value of each unpackaged sample will be determined. Isolation of citrinin in samples will be achieved with an immunoaffinity citrinin column. The eluate samples obtained by passing through these columns will be applied to high performance liquid chromatography, and the concentrations of citrinin in the fruit juice samples will be determined.