Yenilenebilir enerji sisteminlerinde hibrit depolama yöntemlerinin araştırılması ve örnek bir sistem boyutlandırması
Investigation of hybrid storage methods in renewable energy systems and sizing of a sample system
- Tez No: 950943
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ONUR HOCAOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Enerji, Electrical and Electronics Engineering, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yenilenebilir Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırma kapsamında, çeşitli depolama sistemleri araştırıp, yenilenebilir enerji kaynakları için en verimli, düşük maliyetli ve çevreye en az zararlı hibrit depolama yöntemi önerilmiştir. Mevcut enerji depolama sistemleri değerlendirilmiştir. Yenilenebilir enerji santrallerinde depolama sistemlerinin uygulanması için teknik ve ekonomik gereksinimler analiz edilmiş, verimliliği artırmak için gerekli hibridizasyon kriterleri ve mevcut depolama sistemlerinin uygulamaları verilmektedir. Boyutlandırılan sistemin optimize edilebilmesi için, belirlenen kriterler ve sabit verilere uygun olarak sistem bileşenlerinin parametreleri, bir optimizasyon algoritmasıyla iteratif şekilde taranmıştır. Bu parametreler, optimizasyon algoritması tarafından tanımlanmış ve simülasyon süresince değişim gösterdikleri gözlemlenmiştir. Değişken değerlerinde belirgin bir değişiklik ve boyutlandırılan sistemin en optimum noktasına ulaşana kadar iterasyonlar devam etmiştir. Tüm optimizasyon işlemleri ve hesaplamalar MATLAB programıyla gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this research, various storage systems are investigated and the most efficient, cost-effective and least environmentally harmful hybrid storage method for renewable energy sources is proposed. Existing energy storage systems were evaluated. The technical and economic requirements for the implementation of storage systems in renewable energy power plants are analyzed, the hybridization criteria required to increase efficiency and the applications of existing storage systems are given. In order to optimize the dimensioned system, the parameters of the system components were iteratively searched in accordance with the defined criteria and fixed data using an optimization algorithm. These parameters were defined by the optimization algorithm, and it was observed that they changed throughout the simulation process. Iterations continued until a significant change in the variable values occurred and the system reached its most optimal point. All optimization processes and calculations were performed using MATLAB software.