Sıçanlarda aşil tendon iyileşmesinde sambucus dozlarının etkinliği(deneysel hayvan modeli)
The efficacy of sambucus doses on achilles tendon healing in rats (experimental animal model)
- Tez No: 950968
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ DURAMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Amaç: Sıçan tendon rüptür modelinde primer onarım sonrası, farklı dozlarda uygulanan Sambucus Nigra'nın tendon iyileşmesi üzerindeki histolojik, biyokimyasal ve biyomekanik etkilerinin incelenmesi. Gereç-Yöntem: Bu çalışmada, 48 adet erişkin Wistar Albino cinsi sıçan (300-450 gr.) kullanılmış ve her biri 12'şer hayvandan oluşan dört gruba ayrılmıştır. Gruplar; kontrol (I), Sam 100 (II), Sam 300 (III) ve Sam 600 (IV) olarak belirlenmiştir. Deney sürecinde tüm sıçanlara genel anestezi uygulanmış ve aşil tendonları osteotendinöz bileşke seviyesinden kesilmiştir. Kontrol grubunda, aşilotomi işlemi gerçekleştirilmiş ve tendon primer onarıma tabi tutulmuştur. Sam 100 grubunda ise aşilotomi ve primer onarım yapılmış ve haftalık 100 mg/kg dozunda sambucus nigra intraperitoneal (i.p.) haftalık olarak uygulanmıştır. Sam 300 grubundaki sıçanlara aynı cerrahi prosedürler uygulanmış, ancak sambucus nigra dozu 300 mg/kg olarak verilmiştir. Sam 600 grubunda da benzer şekilde aşilotomi ve primer onarım gerçekleştirilmiş, ardından 600 mg/kg/gün sambucus nigra i.p. uygulanmıştır. Deneklerden her 3, 7 ve 14. günlerde 1 cc venöz kan örneği alınarak total antioksidan seviyesi (TAS) ölçümü yapılmıştır. Çalışmanın 21. gününde her gruptan dörder adet sıçan histolojik inceleme için sakrifiye edilmiştir. Çalışmanın 42. gününde her grupta kalan 8 sıçanın yarısı biyomekanik analiz için, diğer yarısı ise histolojik değerlendirme için kullanılmıştır. Bulgular: Histolojik değerlendirmelerde 42.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: This study aimed to evaluate the histological, biochemical, and biomechanical effects of Sambucus nigra administered at different doses on tendon healing following primary repair in a rat Achilles tendon rupture model. Materials and Methods: A total of 48 adult Wistar Albino rats (300–450 g) were used and randomly assigned into four groups of 12 animals each: control (I), Sam 100 (II), Sam 300 (III), and Sam 600 (IV). Under general anesthesia, all rats underwent surgical transection of the Achilles tendon at the osteotendinous junction. In the control group, only tenotomy and primary repair were performed. In the Sam 100 group, following the same surgical procedure, Sambucus nigra extract was administered intraperitoneally (i.p.) at a dose of 100 mg/kg weekly. The Sam 300 and Sam 600 groups underwent the same surgical intervention and received 300 mg/kg and 600 mg/kg/day Sambucus nigra i.p., respectively. Venous blood samples (1 cc) were collected on days 3, 7, and 14 for the analysis of total antioxidant status (TAS). On day 21, four rats from each group were sacrificed for histological evaluation. On day 42, the remaining eight rats in each group were equally divided for biomechanical and histological assessments.