Gebelerin pozitif ruh sağlığının, psikolojik yardım arama niyet ve tutumlarının trimesterlere göre değerlendirilmesi
Evaluati̇on of pregnants' posi̇ti̇ve mental health, intenti̇ons and atti̇tudes to seek psychologi̇cal help accordi̇ng to tri̇mesters
- Tez No: 950971
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVİN ONAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmada, gebelerin pozitif ruh sağlığı düzeyi, psikolojik yardım alma niyet ve tutumlarının trimesterlere göre değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı-kesitsel türde yapıldı. Aralık 2023 – Mayıs 2024 tarihleri arasında Çankırı il merkezinde ve ilçelerinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerine kayıtlı 333 gebe ile gerçekleştirildi. Veriler Kişisel Bilgi Formu, Pozitif Ruh Sağlığı Ölçeği (PRSÖ), Psikolojik Yardım Alma Niyeti Envanteri (PYANE) ve Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği Kısa Form (PYAİTÖ – KF) ile toplandı. Verilerin analizinde SPSS 27 (IBM) paket istatistik programı kullanıldı. Ölçeklerin iki kategoriye ait değişkenlerle karşılaştırılmasında Independent Sample t Test, ikiden fazla kategoriye sahip değişkenlerle karşılaştırılmasında ise One Way ANOVA testi kullanıldı. Gebelerin PRSÖ, PYANE ve PYAİTÖ toplam puanlarının sırasıyla 115,39 ± 25,12, 31,95 ± 8,28, 27,41 ± 5,89 olduğu tespit edildi. İkinci trimesterdeki gebelerin PRSÖ toplam puanının daha yüksek olduğu, birinci trimesterdeki gebelerde PYANE ve PYAITÖ-KF puan ortalamalarının diğer trimesterdeki gebelere göre yüksek olduğu ancak bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olmadığı belirlendi (p> 0,05).
Özet (Çeviri)
This study was conducted in a descriptive-cross-sectional study to evaluate the level of positive mental health, intentions and attitudes of pregnant women to receive psychological help according to their trimesters. It was carried out with 333 pregnant women registered to Family Health Centers in Çankırı city center and its districts between December 2023 and May 2024. Data were collected using the Personal Information Form, Positive Mental Health Scale (PMHS), Intention to Seek Psychological Help Inventory (PYANE) and Attitudes Towards Seeking Psychological Help Scale Short Form (PASI-SF). SPSS 27 (IBM) statistical package program was used for data analysis. Independent Sample t Test was used to compare the scales with variables belonging to two categories and One Way ANOVA test was used to compare the scales with variables having more than two categories. The total scores of the pregnant women were 115.39 ± 25.12, 31.95 ± 8.28, 27.41 ± 5.89, respectively. It was determined that the PRSQ total score of pregnant women in the second trimester was higher, and the mean scores of PYANE and PYAITÖ-KF were higher in pregnant women in the first trimester compared to pregnant women in other trimesters, but this difference was not statistically significant (p>0.05).