Ani kardiyak ölüm riskini öngören elektrokardiyografik skorun, mitral kapak prolapsusu hastalarında kardiyak manyetik rezonans görüntülemede geç gadolinyum tutulumu ile ilişkisi
The relationship between the electrocardiographic score predicting sudden cardiac death risk and late gadolinium enhancement on cardiac magnetic resonance imaging in patients with mitral valve prolapse
  1. Tez No: 950972
  2. Yazar: YUNUS EMRE ERATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERTÜRK, DOÇ. DR. BEGÜM UYGUR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Mehmet Akif Ersoy Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Mitral kapak prolapsusu (MKP), genellikle benign seyirli bir klinik tablo olmasına karşın bazı bireylerde ani kardiyak ölüm (AKÖ) ile ilişkili olabilmektedir. AKÖ riskinin öngörülmesinde non-invaziv ve erişilebilir yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmada, elektrokardiyografik (EKG) bulgulara dayalı ani kardiyak ölüm risk skorunun, kardiyak manyetik rezonans (KMR) görüntülemede saptanan geç gadolinyum tutulumu (LGE) ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu retrospektif çalışmaya, 2010–2024 yılları arasında KMR çekilmiş ve EKG verileri erişilebilir olan, 18 yaş ve üzeri 100 MKP hastası dahil edilmiştir. Hastalar Holkeri ve arkadaşlarının tanımladığı EKG skorlamasına göre üç gruba ayrılmıştır: skor 0, skor 1 ve skor ≥2. Hastaların demografik, EKG ve KMR verileri analiz edilerek EKG skoru ile LGE varlığı, tutulum bölge sayısı ve mitral anüler disjunction (MAD) varlığı arasındaki ilişkiler istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Bulgular: EKG skoru ≥2 olan hastalarda LGE sıklığı %66,7, çoklu bölge tutulumu oranı ise %52,7 olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Mitral valve prolapse (MVP), although generally considered a benign clinical condition, may be associated with sudden cardiac death (SCD) in some individuals. There is a need for non-invasive and accessible methods to predict the risk of SCD. In this study, the relationship between the electrocardiographic (ECG)-based sudden cardiac death risk score and late gadolinium enhancement (LGE) detected on cardiac magnetic resonance (CMR) imaging was evaluated. Materials and Methods: This retrospective study included 100 MVP patients aged 18 and over, who underwent CMR between 2010–2024 and had accessible ECG data. Patients were divided into three groups according to the ECG scoring defined by Holkeri et al.: score 0, score 1, and score ≥2. Demographic, ECG, and CMR data of the patients were analyzed, and the relationships between ECG score and LGE presence, number of enhancement regions, and presence of mitral annular disjunction (MAD) were statistically evaluated. Results: In patients with an ECG score ≥2, the frequency of LGE was found to be 66.7%, and the rate of multiple region enhancement was 52.7%.