Sanko Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyleri ile porsiyon ölçüsü algısı arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between nutritional knowledge levels and portion size perception of nutrition and dietetics department students of Sanko University Faculty of Health Sciences
  1. Tez No: 950982
  2. Yazar: RANA YAREN BAŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FUNDA ESİN ÇOLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma; Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde eğitim-öğretim gören üniversite öğrencilerinin beslenme bilgi düzeyi ile porsiyon algısı arasında ilişki durumunu saptamak amacıyla yapılan tanımlayıcı bir çalışmadır. Çalışmaya 110 öğrenci (erkek:11, %10; kadın: 99, %90) katılmıştır. Öğrencilerin sosyal-demografik özellikleri, beslenme davranışları, 24 saatlik besin tüketim kayıtları ve antropometrik ölçümleri yüz yüze görüşme tekniği ile araştırmacı tarafından toplanmıştır. Öğrencilerin porsiyon algısı araştırmacı tarafından laboratuvar ortamında uygulamalı olarak yüz yüze değerlendirilmiştir. Öğrencilerin yaşı ortalama 21±2 yıl, Beden Kitle İndeksi (BKİ) ortalama 22,59±3,19 kg/m2'dir. Ortalama beslenme bilgi puanı (88 puan üzerinden) kadınların 41,2±6,99 ve erkeklerin 40,27±5,29 olarak saptanmıştır (p>0,05). Öğrencilerin cinsiyetine göre karbonhidrat (%), toplam yağ (g), toplam yağ (%) ve toplam Omega-9 yağ asidi düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık olduğu tespit edilmiştir (p0,05). Öğrencilerin cinsiyetlerine göre porsiyon algısı değerlendirme puanları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı saptanmıştır (p>0,05). Çalışmada besinlerin standart porsiyonunu doğru tahmin eden öğrenci sayısının az olması ve Beslenme ve Diyetetik bölümünde okuyan öğrencilerin beslenme bilgi düzeyinin düşük olduğu görülmüştür. Bu nedenle, Beslenme ve Diyetetik bölümü öğrencilerinin beslenme bilgi düzeylerini artırmak amacıyla üniversitelerde düzenli olarak beslenme eğitimi seminerleri, farkındalık çalışmaları ve uygulamalı kurslar düzenlenebilir.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive research conducted to determine the relationship between nutrition knowledge levels and portion size perception among university students studying in the Department of Nutrition and Dietetics. A total of 110 students (female: 90%, male: 10%) participated in the study. Data on students' socio-demographic characteristics, nutritional behaviors, 24-hour dietary intake records, and anthropometric measurements were collected through face-to-face interviews by the researcher. Students' portion size perceptions were evaluated face-to-face in a laboratory setting through practical assessments.The mean age of the students was 21 ± 2 years, and the mean Body Mass Index (BMI) was 22.59 ± 3.19 kg/m². The average nutrition knowledge score (out of 88 points) was 41.2 ± 6.99 for female students and 40.27 ± 5.29 for male students, with no statistically significant difference (p>0.05).A statistically significant difference was found between genders in terms of carbohydrate (%), total fat (g), total fat (%), and total omega-9 fatty acid levels (p0.05). The study revealed that few students correctly estimated the standard portion sizes, and the overall nutrition knowledge level of the students in the Nutrition and Dietetics Department was found to be low. Therefore, it is suggested that regular nutrition education seminars, awareness programs, and practical courses be organized at universities to improve the nutrition knowledge levels of Nutrition and Dietetics students.