Pediyatrik sepsis ve septik şok tanı ve tedavisinde güncel skorlama sistemlerinin etkinliğinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effectiveness of current scoring systems in the diagnosis and management of pediatric sepsis and septic shock
  1. Tez No: 950983
  2. Yazar: MÜCTEBA SEZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH VAROL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, 1 ay ile 18 yaş arası çocuklarda sepsis ve septik şok tanısı ile izlenen hastalarda, 2024 yılında tanımlanan Phoenix Pediatrik Sepsis Skoru'nun tanı doğruluğunu, tedavi rehberliğindeki etkinliğini ve mortaliteyi öngörme gücünü değerlendirmek; bu yeni skorlamanın mevcut sistemlerle (SIRS, pSOFA, PELOD-2, PEWS) karşılaştırmalı performansını ortaya koymaktır. Gereç ve Yöntemler: Bu prospektif çalışma, 27.06.2024 - 27.05.2025 tarihleri arasında İstanbul Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. 1 ay-18 yaş aralığında, sepsis ve septik şok ön tanısı alan 61 çocuk hasta çalışmaya dahil edilmiştir. Hastalara SIRS, pSOFA, PELOD-2, PEWS, PRISM III, OFI ve Phoenix Sepsis Skorları uygulanmış; elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edilmiştir. ROC analizi, Mann-Whitney U, Kruskal-Wallis, Ki-kare, Fisher's exact ve lojistik regresyon testleri kullanılmıştır. Bulgular: Hastaların %93,4'ü sağ kalmış, %6,6'sı vefat etmiştir. Phoenix skoruna göre 21 hasta sepsis/septik şok tanısı almıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to evaluate the diagnostic accuracy, prognostic value, and clinical usability of the Phoenix Pediatric Sepsis Score-introduced in 2024-for children aged 1 month to 18 years diagnosed with sepsis or septic shock. Additionally, the study compared the performance of Phoenix with other scoring systems including SIRS, pSOFA, PELOD-2, and PEWS. Materials and Methods: This prospective study was conducted between June 27, 2024, and May 27, 2025, at Istanbul Sancaktepe Sehit Prof. Dr. Ilhan Varank Training and Research Hospital. Sixty-one pediatric patients aged 1 month to 18 years with suspected sepsis or septic shock were included. Each patient was assessed using SIRS, pSOFA, PELOD-2, PEWS, PRISM III, OFI, and Phoenix scores. Statistical analyses included ROC analysis, Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test, Chi-square test, Fisher's exact test, and logistic regression. Results: Among the patients, 93.4% survived and 6.6% died. According to Phoenix criteria, 21 patients were diagnosed with sepsis or septic shock.