Direkt ve indirekt posterior restorasyonların dinamik ve statik oklüzyondaki yüzey kontak alanlarının klinikte dijital olarak monitörizasyonu
Clinical digital monitoring of surface contact areas of direct and indirect posterior restorations in dynamic and static occlusion
  1. Tez No: 951007
  2. Yazar: CEVDET CAN SAYGILI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BORA KORKUT
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, alt veya üst birinci büyük azı dişlere yapılan direkt ve indirekt restorasyonların ve deneyimin statik ve dinamik oklüzal temaslarının bir ay arayla ağız içi tarayıcı ile in vivo olarak elde edilen modeller ve CAD yazılımı kullanılarak kıyaslanmasıdır. Gereç ve Yöntem: Birinci büyük azı dişlere, lisansüstü eğitime devam eden diş hekimlerinin yapmış olduğu direkt, indirekt restorasyonlar ve 5. sınıf lisans öğrencilerinin yaptığı direkt restorasyonlar olmak üzere 3 uygulama grubu belirlenmiştir (n=30). Restorasyonların tamamlanmasından hemen sonra (T1) ve 1 ay sonraki takip seansında (T2) iTero Element 5D (Align Technology, ABD) ile taranarak dijital modeller elde edilmiştir. Dijital modellerin statik ve dinamik oklüzal temasları ChairsideCAD 3.1 (Exocad GmbH, Almanya) yazılımı kullanılarak 10, 50, 100, 150, 200, 250, 300 ve 350 mikron temas aralıklarında değerlendirilmiştir. Statik oklüzal temasların değerlendirilmesinde ek olarak ImageJ 1.54g (National Institutes of Health, ABD) yazılımı kullanılmıştır. Dinamik temasların değerlendirilmesinde sanal artikülatör (Artex CR, Amann Girrbach GmbH, Almanya) kullanılarak çalışan tarafta 0,5, 1, 2 ve 3 mm olmak üzere 4 lateral harekette restore edilen dişlerdeki temas varlığı değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to compare the static and dynamic occlusal contacts of direct and indirect restorations on mandibular or maxillary first molars using models obtained in vivo with an intraoral scanner and CAD software at one month intervals. Materials and Method: Three application groups were determined: direct and indirect restorations made by dentists continuing their postgraduate education and direct restorations made by 5th year undergraduate students on the first molars (n=30). Digital models were obtained by scanning with iTero Element 5D (Align Technology, USA) immediately after completion of the restorations (T1) and at the 1 month follow-up session (T2). Static and dynamic occlusal contacts of the digital models were evaluated at contact distances of 10, 50, 100, 150, 200, 250, 300 and 350 μ using the software ChairsideCAD 3.1 (Exocad GmbH, Germany). ImageJ 1.54g (National Institutes of Health, USA) software was additionally used to evaluate static occlusal contacts. In the evaluation of dynamic contacts, the presence of contact on the restored teeth was evaluated in 4 lateral movements of 0.5, 1, 2 and 3 mm on the working side using a virtual articulator (Artex CR, Amann Girrbach GmbH, Germany).