Üç farklı teknikle üretilen posterior adeziv restorasyonların mekanik özelliklerinin in-vitro incelenmesi
In-vitro evaluation of the mechanical properties of posterior adhesive restorations fabricated using three different techniques
  1. Tez No: 935291
  2. Yazar: GÖZDE ACAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM PEŞKERSOY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Restoratif Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Amaç: Çalışmamızın birincil amacı posterior bölgede tek diş eksikliklerinde farklı yöntemler kullanılarak yapılan adeziv restorasyonların yaşlandırma uygulaması sonrası optik özelliklerinin incelenmesi ve mekanik dayanıklılıklarının değerlendirilmesidir. İkincil amacı ise Sonlu Elemanlar Stres Analizi (SESA) yöntemini kullanılarak ağız içi statik ve dinamik çiğneme kuvvetlerin kırılma dayanımına etkisinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 30 premolar ve 30 molar olmak üzere 60 adet çekilmiş insan dişi kullanıldı. Çekilmiş dişler çene arkındaki pozisyonlarına uygun olarak, 1 molar ve 1 premolar şeklinde gruplanarak kuron kısımları açıkta kalacak şekilde akrilik bloklar içerisine gömüldü. Periodontal dokuların taklit edilmesi için silikon ölçü maddesi kullanıldı. Dişler kullanılacak yönteme göre rastgele seçim yapılarak 3 gruba ayrıldı. Grup 1 (3B); Üç Boyutlu dental yazıcı ile yapılacak restorasyonlar (n=10): Bu grupta dişler ağız içi tarayıcı (Trios 3, 3shape) yardımıyla taranarak dijital ortama yüklendi. Bilgisayar destekli tasarım programı DWOS (DentalWings, Montreal QC, Kanada) ile tasarımı yapılan restorasyonun 3 Boyutlu dental yazıcı yardımıyla reçine (VarseoSmile Crown plus; BEGO, Bremen, Almanya) ile üretimi yapıldı. Grup 2 (FÖ); Fiber örgü ve direkt kompozit ile yapılacak restorasyonlar (n=10): Bu grupta dişler fiber örgü iskelesi (İnterlig, Angelus, Brazilya) üzerine akışkan kompozit (Charisma Flow, Heraeus Kulzer, Hanau, Almanya) ve adeziv (Gluma Universal Bond, Heraeus Kulzer, Henau, Almanya) uygulanması sonrası direkt kompozit (Charisma Smart, Heraeus Kulzer, Hanau, Almanya) ile restore edildi. Grup 3 (İK); İndirekt kompozit ile yapılacak restorasyonlar (n=10): Bu grupta ise serbest teknikle kompozit (Signum, Heraeus Kulzer, Hanau, Almanya) uygulandı. Restorasyonlar tamamlandıktan sonra örneklerin yaşlandırma işlemi öncesi ve sonrası L*, a*, b* değerleri CIEDE2000 renk formülasyonuna uygun şekilde bir spektrofotometre cihazı (Vita Easyshade V, Vita Zahnfabrik, Almanya) ile ölçülüp kaydedildi. Ardından restorasyonların mekanik dayanıklılıklarını değerlendirmek için V kırılma dayanımı testi, universal test cihazı (Shimadzu AG-X, Japonya) kullanılarak gerçekleştirildi. Verilerin istatistiksel analizinde ANOVA tek yönlü varyans analizi ve post-hoc Tukey testleri kullanıldı. Çalışmada ölçülen kırılma dayanımı (KIC) değerlerinin ağız ortamındaki şartları taklit edebilecek bir simülasyon ortamında doğruluğunun ve tutarlılığının saptanması amacıyla sonlu elemanlar stres analizi uygulandı. Bulgular: Kırılma dayanımı açısından incelendiğinde; ANOVA test sonucunda kırılma dayanımı ortalamaları 3B grubu için 396,34 N, FÖ grubu için 1057,9175 N, İK grubu için ise 763,11 N olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: The primary objective of this study is to evaluate the optical properties of adhesive restorations fabricated using different methods for the treatment of single tooth loss in the posterior region after an aging process and to assess their mechanical durability. The secondary objective is to investigate the effect of static and dynamic intraoral chewing forces on fracture resistance using the Finite Element Stress Analysis (FESA) method. Materials and Methods:This study utilized 60 extracted human teeth, consisting of 30 premolars and 30 molars. The extracted teeth were grouped into pairs (one molar and one premolar) according to their positions in the dental arch and embedded in acrylic blocks with their coronal parts exposed. To simulate periodontal tissues, a silicone impression material was used. The teeth were randomly assigned to one of three groups based on the fabrication technique used for restoration. Group 1 (3B): Restorations fabricated using a three-dimensional (3D) dental printer (n=10). The teeth were scanned using an intraoral scanner (Trios 3, 3Shape) and digitally uploaded. The restorations were designed using a computer-aided design program (DWOS, DentalWings, Montreal QC, Kanada) and then fabricated with a 3D dental printer using a resin material (VarseoSmile Crown Plus; BEGO, Bremen, Germany). Group 2 (FO): Restorations fabricated using fiber mesh and direct composite (n=10). In this group, a fiber mesh scaffold (Interlig, Angelus, Brazil) was used, onto which a flowable composite (Charisma Flow, Heraeus Kulzer, Hanau, Germany) and adhesive (Gluma Universal Bond, Heraeus Kulzer, Hanau, Germany) were applied. The restorations were completed with a direct composite (Charisma Smart, Heraeus Kulzer, Hanau, Germany). Group 3 (IK): Restorations fabricated using the indirect composite technique (n=10). In this group, a freehand indirect composite technique was applied using Signum (Heraeus Kulzer, Hanau, Germany). VII Following restoration, the L, a, b* values** of the samples were recorded before and after the aging process using a spectrophotometer (Vita Easyshade V, Vita Zahnfabrik, Bad Säckingen, Germany), in accordance with the CIEDE2000 color formulation. Subsequently, the compressive strength test was conducted using a universal testing machine (Shimadzu AG-X, Japan) to evaluate the mechanical resistance of the restorations. Statistical analysis of the data was performed using one-way ANOVA variance analysis and post-hoc Tukey tests. Finite element stress analysis was applied in order to determine the accuracy and consistency of the fracture strength (KIC) values measured in the study in a simulation environment that can mimic the conditions in the oral environment. Results:The fracture resistance analysis showed that the mean fracture strength values were; 396.34 N for the 3B group, 1057.92 N for the FO group,763.11 N for the IK group.A statistically significant difference was found among the mean fracture strength values of the three groups (p < 0.05). Post-hoc analysis revealed a significant difference in fracture strength between the 3B and FO groups (p < 0.05).Regarding color stability, the FO group exhibited the highest ΔE00 values, showing significant differences compared to both the 3B and IK groups. However, the 3B and IK groups were similar to each other, with no statistically significant differences between them. It was found that the mechanical test results were consistent with the simulation data. Conclusion:In the posterior region, where occlusal forces are high, fiber mesh reinforcement significantly improves mechanical durability. Moreover, while 3D-printed dental restorations represent a promising emerging technology, further improvements in the mechanical properties of these materials are necessary before their routine use in high-load-bearing areas. However, 3D-printed restorations may offer a viable alternative for single-tooth replacement in the anterior region, where chewing forces are lower. Keywords;Indirect restoration, three-dimensional dental printing, adhesive bridge, color stability, fiber mesh, finite element stress analysis