Anafilaksi ve anafilaksi tedavisinde adrenalin kullanımı hakkında hekimlerin bilgi düzeyinin değerlendirilmesi
Evaluation of physicians' level of knowledge about anaphylaxis and the use of adrenaline in anaphylaxis treatment
  1. Tez No: 951009
  2. Yazar: YASİN FURKAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞİRİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Sancaktepe Şehit Prof.Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Anafilaksi hayatı tehdit eden ve vücudun bir veya daha fazla sistemini etkileyen sistemik alerjik reaksiyondur. Doğru şekilde ve zamanında müdahale edilmezse ölümcül seyredebilir. Anafilaksinin tanınmasında dünya çapında ve ülkemizde hala sorunlar yaşanmaktadır. Tüm bu sorunlara rağmen dünya çapında prevalans %0,05-2 olarak belirlenmiştir. Bu çalışmamızda hastanemizde ve birinci basamakta çocukların ve yetişkinlerin muayene ve tedavi sürecinde rol alan doktorların anafilaksi ve anafilaksi tedavisinde adrenalin kullanımıyla alakalı bilgi düzeyini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda, Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde çocuk ve yetişkin hastaların muayene ve tedavisinde görev alan 195 hekime 24 soruluk anket uygulandı. Bulgular: Katılımcıların %55,9'u anafilaksi tanı ve tedavisini tamamen bildiğini belirtmiş, %98,5'i tedavide doğru ilaç olarak adrenalini seçmiştir. Ortalama toplam bilgi puanı 75,45±12,67'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Anaphylaxis is a life-threatening systemic allergic reaction that affects one or more organ systems. If not promptly and appropriately managed, it can result in fatal outcomes. Despite advancements in medical knowledge, challenges persist worldwide and in our country regarding the recognition and diagnosis of anaphylaxis. Nevertheless, the global prevalence of anaphylaxis has been reported to range between 0.05% and 2%. In this study, we aimed to evaluate the level of knowledge among physicians involved in the examination and treatment of both pediatric and adult patients at our hospital and primary health care facilites, specifically concerning anaphylaxis and the use of adrenaline in its management. Matherial and Method: In our study, a 24-question survey was administered to 195 physicians involved in the examination and treatment of pediatric and adult patients at Sancaktepe Şehit Prof. Dr. İlhan Varank Training and Research Hospital. The responses were then evaluated. Results: Of the participants, 55.9% stated that they were fully knowledgeable about the diagnosis and treatment of anaphylaxis, and 98.5% correctly identified adrenaline as the appropriate medication in treatment. The mean total knowledge score was 75.45±12.67.