Laparoskopik ve laparotomik abdominal cerrahilerde optik sinir kılıf çaplarının karşılaştırılması
Comparison of optic nerve sheath diameters in laparoscopic and laparotomic abdominal surgery
  1. Tez No: 951013
  2. Yazar: BARAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FEYZİ ÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Yaptığımız çalışmanın amacı, invaziv girişim gerektirmeyen, güvenilirliği yüksek ve pratik bir yöntem olan optik sinir kılıfı çapının ultrasonografik ölçümü ile izlenen intrakraniyal basınç değişimlerine laparoskopik ve laparotomik abdominal cerrahilerin olası etkilerini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dicle Üniversitesi Hastanesi ameliyathanesinde, elektif abdominal cerrahi yapılan, 18- 65 yaş arası, 54 hasta dâhil edilmiştir. Çalışmadan dışlanma kriterleri; Çalışmaya katılmak istemeyen hastalar, ASA sınıflaması IV hastalar, acil cerrahiler, anestezi süresi 180 dakikanın üzerindeki vakalar, gebeler, malign hipertansiyonu olan (>180/110 mmHg) hastalar, göz içi ve kafa içi basıncını etkileyen herhangi bir hastalık ya da ilaç kullanımı öyküsü olan hastalardır. Bulgular: Her iki grupta optik sinir kılıf çapı (OSKÇ) entübasyondan 10 dk. sonra, cerrahinin 30. dakikasında ve ekstübasyon öncesinde ölçülmüş ve ölçümler arasında istatistiksel karşılaştırma yapılmıştır. Cerrahinin 30. dakikasında yapılan ölçümlerde grup 1'deki ölçümlerin ortalama değeri 5.50±0.43 mm, grup 2'de 5.09±0.31 mm olarak bulunmuştur. Cerrahinin 30. dakikasında yapılan bu ölçümlerde grup 1'de grup 2'ye göre istatistiksel olarak anlamlı bir yükseklik bulunmuştur. (p=
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to investigate the possible effects of laparoscopic and laparotomy abdominal surgeries on intracranial pressure changes monitored by ultrasonographic measurement of optic nerve sheath diameter, which is a highly reliable and practical method that does not require invasive intervention. Material and Method: 54 patients aged between 18 and 65 who underwent elective abdominal surgery in the operating room of Dicle University Hospital were included in the study. Exclusion criteria from the study were; Patients who did not want to participate in the study, ASA classification IV patients, emergency surgeries, cases with anesthesia duration over 180 minutes, pregnant women, patients with malignant hypertension (>180/110 mmHg), patients with any disease or history of medication that affects intraocular and intracranial pressure. Results: Optic nerve sheath diameter (ONSD) was measured 10 minutes after intubation, at the 30th minute of surgery and before extubation, and statistical comparisons were made between the measurements. In the measurements made at the 30th minute of surgery, the mean value of the measurements in group 1 was 5.50±0.43 mm, and in group 2, it was 5.09±0.31 mm. In these measurements made at the 30th minute of surgery, a statistically significant increase was found in group 1 compared to group 2. (p=